Juhtkiri

Juhtkiri | Kaitsekulud pole kivisse raiutud 

ohtuleht.ee, 13. september 2020 18:56
Riigieelarvekõnelused on võimuliidus saanud tüliõunaks, mida oli raske oodata: kas kaitsekulutused tuleks koomale tõmmata, nagu arvab koalitsioonikaaslaste meelehärmiks rahandusminister Martin Helme? Lubas ju Isamaa valimiste eel kergitada kaitsekulutused 2,5%ni sisemajanduse kogutoodangust, rahandusministri koduerakond EKRE trumpas nad üle lubadusega 2,6%st, ning Keskerakondki on lubanud hoida joont, et alla 2% need ei lange. Ja kas pole võimuliit rõhutanud, et kriis elatakse üle laenurahaga, mis võimaldab hoiduda avaliku sektori kärbetest?

Tõsi, jutt ei käigi riigieelarve pühast lehmast ehk kaitsekulutuste püsimisest tasemel 2% SKTst. Kuna rahvuslik rikkus väheneb, tähendab see ka sõjalisele riigikaitsele ettenähtud eelarve kokkukuivamist 50 miljoni euro võrra võrreldes tänavusega. Kulusid kärpimata tõuseks kaitsekulutuste osakaal aga 2,16%ni SKTst. Sama asjaolu lubab rahandusministril kiidelda, et eesmärk tõsta teadusrahastus 1%ni SKTst saavutatakse sisuliselt lillegi liigutamata – päriselt jääb valdkonnale eraldatav rahasüst aga pea olematuks.

Rahandusministri jäikus selles küsimuses ei pruugi olla aga sugugi halb, kui eelarve paisumist ei võeta enam iseenesestmõistetavusena, vaid 2% kulutamine mõeldakse paremini läbi. „Mida me saame kahe protsendi eest?“ nagu küsib minister ise. On sobiv aeg otsida riigikaitses optimeerimiskohti, nagu tõdeb ka Helme erakonnakaaslane Leo Kunnas. Õigemini ootab koalitsioonileppeski väljahõigatud revisjoni riigieelarve tervikuna, nagu ei jäta meelde tuletamata opositsioonisaadik Aivar Sõerd tänasel arvamusküljel.

Paraku ei saa välistada sedagi, et Helme vastasseis riigikaitse kulude suurendamisele lähtub hoopis strateegilisest mõtlemisest, mille järgi saab hilisema leebumise eest nõuda kimbatuses koalitsioonikaaslastelt endale hoopis rasvasemaid vorste. Sellist lehmakauplemist nägime ju suvelgi, kui Ukraina tööjõu riiki lubamise hinnaks sai välisüliõpilaste jõulisem pitsitamine – ja pole need kaitsekuludki nii pühad midagi.