Maailm

AJALOOLINE: Taliban ja Afganistani valitsus peavad rahukõnelusi 

Toimetas Madleen Vapper, 12. september 2020 08:46
Foto: Rainer Kerge
Laupäeval algavad esimesed rahukõnelused Afganistani valitsuse ja Talibani vahel. USA välisminister Mike Pompeo nimetas kohtumist ajalooliseks, kui ta avatseremooniale Dohasse lendas.

Kõnelused pidid algama pärast USA ja Talibani veebruaris sõlmitud julgeolekulepingut, kuid vangide vahetuse osas tekkinud erimeelsused seiskasid selle etapi. Probleemiks oli ka vägivald Afganistanis, kus neli aastakümmet kestnud sõda on ummikusse jõudnud, vahendab BBC.

Juhtivate afgaanide delegatsioon sõitis reedel 11. septembril Dohasse. Delegatsiooni juht Abdullah Abdullah ütles, et nad soovivad õiglast ja väärikat rahu.

Neljapäeval kinnitas Taliban, et ka nemad osalevad rahukõnelustel, pärast lõpliku kuuest vangist koosneva grupi vabastamist.

Need on esimesed otsekõnelused Talibani ja Afganistani valitsuse esindajate vahel. Talibani sõjaväelased olid siiani keeldunud valitsusega kohtumast, nimetades neid jõuetuks ameerika hüpiknukkudeks.

Mõlemad pooled taotlevad poliitilist leppimist ja aastakümnete pikkuse vägivalla lõpetamist, mis algas 1979. aasta Nõukogude sissetungiga.

Samal teemal

11.08.2020
MINEVIKUHETK | 11. september: al-Qaida terroristid ründasid Ameerika Ühendriike