Juhtkiri

Juhtkiri | Nõiajaht koroonale (3)

ohtuleht.ee, 11. september 2020, 17:46
Kõrgendatud haigushirm on nii mõnegi inimese pannud sotsiaalselt ebamugavasse olukorda. Mida teha, kui juhuslik aevastus tuleb peale kõige halvemal hetkel – avalikus kohas, inimesi täis ruumis – või liiga innukalt võetud joogilonks ajab ootamatult köhima? Terviseameti juhis on konkreetne: „Köhides ja aevastades tuleb nina ja suu katta salvrätiga; kasutatud salvrätik tuleb kohe pärast kasutamist ära visata ja pesta käed seebiga.“

Kes on aga juhtunud täpselt niimoodi kaasinimeste juuresolekul toimima, on ilmselt kogenud kõõriti vaatavaid pilke või veelgi hullem – saanud sotsiaalmeedia kogukonnagrupis lugeda enda kohta postitust, et selle poe müüja köhib kahtlaselt või et kellegi laps on tulnud tilkuva ninaga lasteaeda. Teisalt ongi terviseamet rõhutanud, et ka väiksemate külmetushaigusele viitavate sümptomitega tuleks igal juhul koju jääda.

Paraku jäi inimesi haigeks ka enne koroonaviiruse levikut (ja jääb pärastki) ning mõnel juhul on tegemist krooniliste hädadega: allergiku nina võib ärritada tolm, mis ringleb õhus aasta ringi, mõni pikaajaline suitsetaja kannatab iseloomuliku köha all, ja kolmanda hädad tulenevad aastaringsest kehvast suusailmast. Kui allergikust laps ei pea seetõttu jääma veel aastatepikkusele koduõppele, kui tal on ette näidata eriarsti tõend ja klassikaaslasedki näitavad üles mõistmist, siis kuidas reageerime, kui need lapsed ja täiskasvanud on meie kõrval bussis, kassajärjekorras või jah, tõesti ka peol? Kas hoiame igaks juhuks distantsi või puurime teda lisaks halvakspaneva pilguga?

Kui pandeemia on meile õpetanud, et endast ja teistest hoolimine tähendab, et esimese kahtlase enesetunde peale tuleb koju jääda ja mõnikord rahvarohketes kohtades kanda ka maski, siis vähemalt sama oluline on mõistmine, et mitte kõigil pole ühtviisi hea tervis ja iga seina tagant kostva naabri köhatuse peale pole veel tarvis sellest kuhugi teada anda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee