Lugejakiri

Lugejakiri | Lapsed küsivad: „Emme, kuhu meie õpetaja kadus?”  

Heli Künnapas, muusikahuviliste laste vanem, 11. september 2020, 16:10
Selle kooliaasta esimesel rõõmsal tarkusepäeval seisid mitmed Pärnu-Jaagupi muusikakooli väikesed õpilased nukralt saalinurgas just selle küsimusega: ,,Emme, kuhu meie õpetaja kadus?” Nimelt otsustas Pärnu-Jaagupis põhikooli ja muusikakooli ühiselt juhtiv direktor Katrin Kohjus selle aasta juunikuu esimestel päevadel, et muusikakoolis pole kahte klaveriõpetajat enam vaja. Selle otsuse tegi ta väidetavalt sellepärast, et vallast tuli käsk eelarves korralik kokkuhoiukoht leida. Seda ikka koroonakevade tõttu. Klaveriõpetajaid oli kaks, nii üks koondatigi.

Kuidagi jäi aga märkamata, et eelmisel aastal võeti juurde uus solfedžo õpetaja, kuigi neid oli samas koolis juba niigi kolm tükki ees ootamas. Ühelgi pole täiskoormust. Kõik töötavad siiani edasi. Ehk siis kui koondamise põhjuseks tuua, et sama tööd tegevatest inimestest osad tuleb lahti lasta, siis see on lihtsalt vale.

Uued ruumid muusikaõppeks ei sobigi

Lapsevanemad said koondamisest teada suure ringiga ja üldse mitte esimestena. See nagu ei puudutakski meid. Kohe hakkasime uurima, kuidas saaks õpetaja töölepingu taastada. Hoolekogugi tegi ettepaneku, et õpetajaga uuesti tööleping sõlmida. Valla poolt tuli erinevate inimeste poolt kindel sõnum – koolis teeb otsuseid direktor, sest tema teab ja arvestab olukorraga kõige paremini. Põhja-Pärnumaa valla vallavanem küll ütles volikogu koosolekul, et tema küll ei usu, et ükski direktor oleks nii loll, et hakkaks õpetajaid koondama. Vähemalt üks õpetaja aga siiski koondati...

Direktor on mitmetes eravestlustes tunnistanud, et koondatud klaveriõpetajale sai saatuslikuks, et ta julges arvamust avaldada. Valla esindajad ja direktor soovisid muusikakooli kolida põhikooliga samadesse ruumidesse. Tehtud plaanid ei kannatanud mingit kriitikat. Abivallavanema sõnul oli akustikult hinnangu tellimine liiga kallis. Lapsevanemad ja õpetajad maksid seepeale akustiku hinnangu ise kinni. Akustik kinnitas arvamust – esitatud plaanide järgi ehitatavad ruumid muusikaõppeks ei sobi. Seejärel ei soovinud direktor Kohjus ja valla esindajad sellest midagi kuulda, sest see oli n-ö kinnimakstud akustiku arvamus.  

1. septembril võtsidki õpetajad uutes muusikakooli ruumides õpilasi vastu nii, et ehitustööd olid tehtud... kuid muusika õpetamiseks ruumid ei sobinud nii kaja kui ka heli läbilaskvuse tõttu. Lapsevanemad, õpetajad ja hoolekogu liikmed, kes julgesid aga küsida, millal tuleb akustik ja millal ruumid korda tehakse, on tüütud ja segavad päris tööd. Õpetajatele olla korduvalt välja öeldud, et kui ruumid ei meeldi, otsigu endale teine töökoht. Näidispoomine klaveriõpetaja näol on tehtud. Ja lahkumisele järgmised õpetajad mõtlevadki...

Nii algaski uus õppeaasta Pärnu-Jaagupi muusikakoolis lahkuvate õpilaste, lahkumismõtetega õpetajate ning... ilusti värvitud uute ruumidega, mille muusikaõppeks sobivust millalgi äkki tullakse ka kontrollima.

Valikuvõimalused on maal niigi piiratud

Oleme olukorras, kus uus kooliaasta on alanud, kuid väikesed klaveriõpilased ootavad ikka, millal õpetaja tuleb. Teisi pille õppivate laste vanemad värisevad hirmust, kuulates järgmisi õpetajaid kogu selle jama peale lahkumisest rääkimas. Kevadel alanud eriolukord on niigi olnud keeruline kõigi jaoks. Direktori naeratuse saatel edastatav üleolev suhtumine õpetajatesse ja õpilastesse on väga kurvastav.

Kas nüüd on tõesti nii, et üks direktor võib vabalt võtta mitmelt lapselt armastatud õpetajaga õppimise võimaluse? See tähendab võimaluse avastada muusikamaad? Direktorid tulevad ja lähevad, aga õpetajad jäävad kauemaks. Õpetaja, kes suudab lapse muusikaga tegelema panna, on ülim väärtus. Eriti tänapäevases maailmas. Eriti väikeses maakohas, kus ei ole sadu valikuid, mida edasi teha, kui üks direktor arvab, et õpetaja on liiga sõnakas ja ta tuleb eemaldada.

Mida me õpetame oma lastele, kui lapsepõlvest jääb meelde see, et ,,mul jäid muusikaõpingud pooleli, sest mu õpetaja julges öelda, kui miski on valesti ja polnud vaikides ülekohtuga nõus”? Kas tänases Eestis ongi normaalsus, et koroona-kokkuhoiu sildi all võtame võimalused lastelt, kelle kätes on tuleviku Eesti? 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee