Maailm

USA välisminister Pompeo: väga võimalik, et Navalnõi mürgitamise taga on Venemaa 

Toimetas Aare Kartau, 10. september 2020 12:43
Mike Pompeo arvates normaalsed riigid Venemaa kombel ei käitu.Foto: Reuters/Scanpix
USA välisminister Mike Pompeo teatas intervjuus, et Aleksei Navalnõi mürgitamise taga on tõenäoliselt Venemaa, vahendab Reuters. Pompeo kommentaarid on vastuolus president Donald Trumpi väljaütlemistega, kes on seni Moskva hukkamõistmisest hoidunud.

USA välisminister esitas oma nägemuse Navalnõi olukorrast konservatiivsele kommentaatorile Ben Shapirole antud intervjuus. Shapiro küsis Pompeolt, kas Vene valitsust võivad oodata poliitiliste oponentide vastu korraldatud rünnakute puhul ka tõsisemad tagajärjed. Välisministri sõnul tegi USA koos Euroopa Liiduga Venemaale selgeks, et nad eeldavad Navalnõi mürgitamisega seotud isikute vastutuselevõtmist. „Ma usun, et inimesed kogu maailmas näevad seda tegevust sellisena, nagu see on. Kui nad näevad jõupingutusi dissidendi mürgitamiseks, saavad nad aru, et eksisteerib suur võimalus, et see pärineb Venemaalt“.

Samal teemal

NATO ja Saksamaa hinnangul esineb Navalnõi mürgitamise kohta „ümberlükkamatud tõendid“. USA välisministri arvates on maailm küpsemaks saanud ja mõistab, et normaalsed riigid nii [Venemaa kombel] ei käitu. Tema sõnul hindab USA olukorda ja teeb selle taustal otsuse, kuidas reageerida – ta ei täpsustanud, millist reageeringut võib oodata. Pompeo mainis, et ei soovi presidendist ette rutata, ent kinnitas, et Washington täidab oma osa sarnaste asjade kordumise riski vähendamiseks.

President Trump pole veel märku andnud, kuidas peaks USA Navalnõi mürgitamisele reageerima. „Ma ei tea täpselt, mis juhtus. Ma arvan, et see on traagiline ja kohutav – sellised asjad ei tohiks juhtuda. Meil pole veel ühtegi tõendit, ent ma viskan sellele pilgu peale,“ teatas riigipea laupäeval.

Kolmapäeval kutsus Venemaa välisministeerium välja kohaliku Saksamaa suursaadiku, et protesteerida „Venemaa vastu esitatud alusetute süüdistuste ja ultimaatumite vastu“. Samuti süüdistas idanaabrite välisministeerium Berliini Navalnõi juhtumi kasutamises „ettekäändena Venemaa maine kahjustamises“.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee