Poliitika

Martin Helme: välisministeerium eksitab, koostööd Freeh’ga ei välistatud 

Toimetas Marvel Riik, 10. september 2020 10:12
Rahandusminister Martin Helme ja Freeh Sporkin & Sullivan LLP esindaja Louis Freeh.Foto: Priit Simson / Ekspress Meedia
Rahandusministri sõnul sõeluti USA advokaadibüroo välja pika ja põhjaliku protsessiga. „Väide, nagu oleks rahandusministeerium tegutsenud välisministeeriumi soovitusele vastupidiselt, on ekslik. Välisministeerium ei ole soovitanud advokaadibürood Freeh Sporkin & Sullivan LLP välistada,“ ütles Helme, kelle teada teevad Eesti ametid bürooga juba koostööd.

Kirjalikus vastuses sotside juhile Indrek Saarele selgitas rahandusminister Martin Helme pikalt ja laialt, kuidas ministeerium jõudis Freeh Sporkin & Sullivan LLPni. Esmalt koguti infot Eesti suuremate advokaadibüroode ja finantsekspertide käest ning siis omakorda väliseesti kogukondadelt.

Samal teemal

„Selle põhjaliku eelinfo kogumise tulemusena jäi sõelale kümmekond advokaadibürood, kellega oldi eri moel kontaktis,“ selgitas Helme, kes rõhutas vastustes, et rahvusvaheliste finantskuritegude uurimine on spetsiifiline valdkond ja kogemustega advokaadibüroosid on vähe. „Mitmed neist ei soovinud riigi valitsust omale kliendiks – nad põhimõtteliselt välistasid võõrriigi valitsuse jaoks töötamise.“

Nii jäigi sõelale kolm advokaadibürood, kes said Helme hinnangul põhjalik infopäringu: neile esitati 19 küsimust. Küsimused puudutasid erinevaid teemasid: kas bürood on osalenud rahvusvaheliste rahapesujuhtumite uurimisel ja kannatanute esindamisel? Kas advokaadibüroos töötab endisi USA kohtusüsteemis töötanud kohtunikke ja prokuröre? Kas advokaadibüroos töötab USA Rahandusministeeriumis ja Justiitsministeeriumis töötamise kogemusega isikuid?

„Kõik väljavalitud kolm advokaadibürood vastasid nendele küsimustele ja omasid Eesti riigi jaoks vajalikku kogemust,“ kinnitas rahandusminister.

Kuigi pakkumiskutse saadeti kõigile kolmele büroole, tuli pakkumine vaid ühelt – Freeh Sporkin & Sullivan LLP. Teised bürood loobusid pakkumisest, sest teatasid, et neil oleks huvide konflikt, kui asuksid Eesti riiki esindama.

„Väide, nagu oleks rahandusministeerium tegutsenud välisministeeriumi soovitusele vastupidiselt, on ekslik. Välisministeerium ei ole soovitanud advokaadibürood Freeh Sporkin & Sullivan LLP välistada. Oma seotust Prevezoniga on selgitanud Freeh Sporkin & Sullivan LLP oma pressiteates ning kinnitanud, et huvide konflikt puudub,“ toonitas Helme.

Vastavalt lepingule peaks advokaadibüroo nüüd täpsustama oma koostööd Eesti ametiasutustega: kuidas suhelda edasipidi ühendriikide uurimisasutustega. Ühtlasi tõi rahandusminister välja, et büroo ei asenda Eesti ametiasutuste tegevusi, vaid täiendab neid. „Rahandusministeeriumile teadaolevalt on koostöö Eesti ametiasutuste ja advokaadibüroo Freeh Sporkin & Sullivan LLP vahel alanud,“ täpsustas ta.

Eesti Ekspress kirjutas möödunud nädalal, et välisministeeriumi, Eesti  Ameerika Ühendriikide saatkonna ning välisluureameti koostöös valminud ning avalikkuse eest peidetud taustauuringus soovitati mitte valida Louis Freeh’ga seotud advokaadibürood.

„Freeh maine Washingtonis ei ole laitmatu ning mitmed meiega vestelnud on soovitanud mainekaalutlustel Freeh’ga ametlikest tihedatest kontaktidest hoiduda. Teiste päringu objektiks olevate büroode kohta selliseid hinnanguid saatkond kuulnud ei ole,“ seisab raportis. Teised nimetatud advokaadibürood olid  Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP ning White & Case LLP, kes mõlemad taandasid ennast.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee