Eesti uudised

Erikomisjonide raport: USA advokaadibüroo palkamisel tegutses Martin Helme isepäi ja valetas 

Marvel Riik, 9. september 2020, 15:58
Martin Helme ja Louis Freeh.Foto: Priit Simson / Ekspress Meedia
Riigikogu korruptsioonivastase ja riigieelarve kontrolli erikomisjoni raportis kirjutatakse, et rahandusminister Martin Helme tegutses isepäi, kui palkas USA advokaadibüroo Freeh, Sporkin & Sullivan LLP. Välis- ja justiitsministeeriumi pimedusse jätmise kõrval valetas Helme põhjaliku taustatöö kohta, samas kui hiljem selgus, et bürool on sidemed Vene Föderatsiooni rahapesijatega.

Erikomisjonid kuulasid lepinguga seoses hulka tegelasi, peaministrist juhtiva riigiprokurörini. Ainsad, kes ei tulnud komisjonidele aru andma, olid rahandusminister Martin Helme ning tema nõunikud Kersti Kracht ja Kristel Menning – kolmik, kes advokaadibüroo Freeh, Sporkin & Sullivan LLP välja sõelus.

Samal teemal

Komisjonidele esitatud materjalidest ja kuulamistest tuleb välja, et kogu ettevalmistusprotsess oli puudulik ja läbipaistmatu. „Erikomisjonidel ei õnnestunud tuvastada, kuidas jõudis rahandusminister Martin Helme väljavalitud kolme advokaadibürooni,“ kirjutatakse raportis.

26. märtsi valitsuskabineti istungil tehti Helmele ülesandeks selgitada koostöös välis- ja justiitsministeeriumiga välja parim õigusnõustaja. Valitsuse soov oli leida büroo, mis on suur, rahvusvaheline ja omab esindust nii Euroopas kui ka Ameerika Ühendriikides ning kogemust finantssektoris. Raportis öeldakse, et palgatud büroo ei vasta ühelegi kriteeriumile. Justiitsminister Raivo Aeg ütles komisjonide ühisistungil, et ei justiitsministeerium ega prokuratuur pole olnud palkamislepingu ettevalmistuse juures.

„Avalikel infoallikatel põhineva taustauuringu tulemusel tuvastati kõigil kolmel bürool tihedad sidemed Vene Föderatsiooniga,“ tuuakse raportis välja. Välisministeerium ei soovitanud läbirääkimiste jätkamist valitud õigusbürooga. „Välisministri sõnul ei oleks tema sellise taustainfo põhjal lepingut sõlminud ning oleks kindlasti otsinud lisateavet.“

Rahandusminister jäi vahele otsese valega, kui väitis rahanduskomisjonis, et tegi ise kahe allikaga täiendava taustauuringu, mis näitas, et advokaadibürooga on kõik korras ehk puudub huvide konflikt. „Rahandusministeeriumile saadetud arupärimise vastusest ilmneb aga selgelt, et ministeerium ei ole mingit taustauuringut tellinud ega teinud,“ vastatakse raportis ministri väitele.

Kõige tipuks on USA Senati Luurekomitee raport toonud välja, et büroo ninamehel, endisel FBI peadirektoril Louis J. Freeh’l on mitmeid kontakte kõrgete Vene Föderatsiooni valitsusametnikega ning on aidanud venelastele kuuluvat Küprose ettevõtet Prevezon, mis pesi raha just Danske Eesti haru kaudu.

Sõlmitud lepinguga võttis Eesti riik kohustuse tasuda advokaadibüroole kolm miljonit eurot olenemata töö tulemustest. Samas toonitatakse, et pole teada, kas tööl saabki tulemusi olla, st kas ühendriikide õigus ja kohtupraktika üldse võimaldab Eestil saada Danske panga rahapesujuhtumist rahalist kompensatsiooni.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee