Maailm

ÕIGUSTATUD OTSUS? Norra poliitik esitas Donald Trumpi Nobeli rahupreemia kandidaadiks (1)

Toimetas Aare Kartau, 9. september 2020 13:29
Seda, kas Donald Trump on teinud piisavalt, et pälvida Nobeli rahupreemia, selgub 2021. aasta sügisel.Foto: Reuters/Scanpix
Donald Trumpi esitas 2021. aasta Nobeli rahupreemia kandidaadiks Norra parlamenti kuuluv Christian Tybring-Gjedde, kes kiitis USA presidenti pingutuste eest erinevate pikaleveninud väliskonfliktide lahendamisel, teatab Fox News.

„Tema kasuks räägib minu arvates asjaolu, et ta on panustanud riikidevahelise rahu tagamiseks rohkem kui teised rahupreemia kandidaadid,“ kuulutas Tybring-Gjedde. Ta teatas Nobeli komiteele saadetud nominatsioonikirjas, et Trumpi administratsioon on mänginud võtmerolli Iisraeli ja Araabia Ühendemiraatide omavaheliste suhete arendamisel. „Kuna eeldatakse, et teised Lähis-Ida riigid lähevad Araabia Ühendemiraatide jälgedes, võib see lepe olla läbimurdeks, mis muudab Lähis-Ida koostöö ja jõukuse piirkonnaks,“ selgitas norrakas oma valikut. 

Samal teemal

Samuti kiitis ta Trumpi tegevust teistes konfliktipiirkondades, näiteks India-Pakistani piiritülis, Põhja- ja Lõuna-Korea konfliktis ja Põhja-Korea tuumaküsimustes. Eraldi tunnustas Tybring-Gjedde presidenti suure osa USA vägede väljaviimises Lähis-Idast. Norraka sõnul on Trump 39aastase vaheaja järel esimene Ameerika president, kes ei alustanud sõda või ei viinud USAd rahvusvahelisse relvakonflikti. „Viimane president, kes seda tegi, oli rahupreemia laureaat Jimmy Carter,“ ütles Tybring-Gjedde. Ta esitas koos parteikaaslase Per-Willy Amundseniga Trumpi ka 2019. aasta kandidaadiks, ent tollal USA president auhinda ei pälvinud.

Enda sõnul pole konservatiivse Progressipartei ridadesse kuuluv Norra poliitik sugugi Trumpi toetaja. Tema sõnul peaks Nobeli komitee vaatama fakte ja hindama USA presidenti nende põhjal. „Mitte selle järgi, kuidas ta mõnikord käitub,“ mainis Tybring-Gjedde, lisades, et näiteks Barack Obama tegi rahupreemiat pälvides tunduvalt vähem kui Trump. Obama teenis preemia 2009. aastal vaid üheksa kuud pärast presidendiametisse asumist. Mõned kriitikud pidasid seda liiga rutakaks. Veel on Nobeli laureaadiks nimetatud ajaloos kolm USA riigipead: Theodore Roosevelt (1906), Woodrow Wilson (1920) ja Jimmy Carter (2002). 

Nobeli rahupreemia laureaadi valib viieliikmeline komitee, mille määrab Norra parlament. 2021. aasta võitja tehakse teatavaks järgmise aasta oktoobris.

Samal teemal

28.07.2020
Trump asus võitlustulle: Biden viib Ameerika põrgusse!
04.01.2020
UUS VÕIMALUS: Greta Thunberg esitati taas Nobeli rahupreemia kandidaadiks
11.09.2019
Etioopia peaminister Abiy Ahmed võitis tänavuse Nobeli rahupreemia