Sisuturundus

Vali endale ja lapsele õiged snäkid – sügisesed marjad ja juurikad on maitsvad ega riku hambaid! 

Happy Smile Hambaravi, 11. september 2020 11:34
Foto: Envato Elements
Teinekord läheb toidukordade vahel kõht tühjaks ning käsi haarab suupistete järgi. Aga üks hetk! Hammaste tervise huvides tuleks teha tervislikke valikuid.

Üks asi on hoida oma hammaste tervist, kuid hoopis järgmine õpetada sellist suhtumist lastele. Kui sa ise sööd vahepalaks kummikomme, ei saa loota, et laps tahaks porgandit näksida. Valedest suupistetest võivad aga saada alguse pikalt kestvad hambaprobleemid.

Mis on ikkagi suhkrurikastel suupistetel viga?

Magusad suupisted maitsevad hästi, kuid need ei ole sinu lapse hammaste ega keha jaoks nii head. Kommid, koogid, küpsised ja muud suhkrurikkad toidud võivad põhjustada hammaste lagunemist, mõnes suhkrurikkas toidus on ka palju rasva. Magusaid suupisteid tarbivad lapsed söövad iga päev palju erinevaid suhkruid, sealhulgas lauasuhkrut (sahharoosi) ja maisimagusaineid (fruktoosi). 

Aga probleemsed pole ainult kommid, küpsised ja koogid. Ka limonaadid, spordi- ja energiajoogid ning isegi mahlad on kõrge suhkrusisaldusega. Samuti võid üllatuda, kui palju suhkrut on erinevates kastmetes ning teraviljatoodetes ja puuviljakonservides.

Kuidas suhkrud hambaid ründavad?

Nähtamatud pisikud, mida nimetatakse bakteriteks, elavad kogu aeg suus. Mõned neist bakteritest moodustavad hammaste pinnale kleepuva materjali – see ongi katt. Suhkrut suhu pannes muudavad katul olevad bakterid magusa toidu hapeteks. Need happed on piisavalt võimsad, et lahustada lapse (ja ka sinu) hambaid katvat kõva emaili. Nii saavad alguse hambaaugud. Kui laps ei söö aga liiga palju suhkrurikkaid toite, ei suuda bakterid toota sedavõrd hapet, mis emaili ära sööks.

Milliseid suupisteid tarbida, et vähendada hambaaukude tekke võimalust?

On suur hulk maitsvaid ja täitvaid suupisteid, mis on sinu lapse hammastele ja kogu kehale vähem kahjulikud kui suhkrutega ja madala toiteväärtusega toidud. Tervislikes suupistetes pole näiteks palju suhkrut ega rasva.

Sügis on ideaalne aeg, et alustada tervislike ja värskete snäkkidega harjumist – valmivad ju paljud maitsvad marjad, köögi- ja puuviljad. Selleks, et laps ei haaraks koolipuhvetis mõne suhkrurikka maiuse järgi, paki talle kaasa beebiporgandid, lõigutud paprika, kirsstomatid või õunad. Värsked köögiviljad on küll täis antioksüdante, kuid sellest hoolimata võivad lapsed nende söömisel pirtsutada. Sel juhul paku juurvilju näiteks dipikastmega. Dipikastme saad aga ise luua – sega hapukoore sisse mõni ürdisegu.

Hammastele head snäkid on ka täistera kreekerid, leib, juust (hea kaltsiumiallikas ja madala suhkrusisaldusega) ning pähklid (madala suhkrusisaldusega ja rohkelt „häid“ rasvu).  

Ka köögiviljamahlad on üks nutikas viis, kuidas köögivilju süüa, ilma et need hammaste külge kinni jääksid. Seega, kui soovid tarbida köögivilju vedelal kujul, hangi mahlapress ja leia oma lemmikkooslus.

Puuviljamahlad pole nii kasulikud kui köögiviljamahlad, kuid on siiski parem alternatiiv karastusjookidele. Puuviljamahl on tavaliselt happelisem ja sisaldab palju suhkrut, isegi kui seda ei ole juurde lisatud. Põhjus on selles, et puuviljades endis sisaldub lihtsalt arvestavas koguses suhkruid.

Kui soovid oma janu kustutada just puuviljamahladega, tasub see ise valmistada. Nii saad teha võimalikult naturaalsed ilma suhkruta joogid. Hea mõte oleks puuviljamahl segada pooleks puhta veega, sest nii vähendad suhkrute sisaldust joogis.

Järgides kõiki neid reegleid ja soovitusi, ei tohiks unustada ka regulaarselt hambaarsti juures käimist. Nii täiskasvanud kui lapsed võiksid käia hambaarsti vastuvõtul kaks korda aastas. Broneeri käik hambaarsti juurde SIIN!

Aga mis siis saab, kui oled juba kaotanud hambaid? Üheks väga heaks alternatiiviks on Portugalist pärit „Hambad ööpäevaga“ tehnoloogia. Happy Smile hambakliinikus kasutatav tehnoloogia annab võimaluse saada fikseeritud protees kõigest ühe ööpäevaga. Ravi on klassikalise implantatsiooniga võrreldes kiirem ja leebem, nõuab vähem aega ning on soodsam. Loe teenusest täpsemalt SIIT!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee