Maailm

Maskides mehed pidasid kinni Valgevene koordinatsiooninõukogu juhtkonna viimase aktiivse liikme (1)

Toimetas Aare Kartau, 9. september 2020 11:56
Maksim Znak oli palju kõneainet pakkuva koordinatsiooninõukogu presiidiumi viimane aktiivne liige.Foto: AP/Scanpix
Valgevene koordinatsiooninõukogusse kuuluv Maksim Znak viibis kolmapäeva hommikul oma kontoris, kuhu tungisid ootamatult erariietes, ent maske kandnud mehed. Znak võeti kaasa ja pisteti kaubikusse. Kuhu viimane aktiivne koordinatsiooninõukogu presiidiumi liige edasi viidi, pole veel teada, vahendab Reuters.

Maksim Znaki intsident on järjekordne näide Valgevene opositsioonitegelaste kinnipidamisest. Esmaspäeval kadus ootamatult Marõja Kalesnikava, kes oli Aljaksandr Lukašenka vastu suunatud massimeeleavalduste üks juhtfiguur.

Advokaadist Znak oli koordinatsiooninõukogu seitsmeliikmelise presiidiumi viimane aktiivne liige, kui mitte arvestada Nobeli preemiaga pärjatud kirjanikku Svjatlana Aleksijevitši, kes tegutses pigem ettevõtmise sümbolina. Ülejäänud viis opositsioonitegelast on riigist põgenenud, sunniviisiliselt välja saadetud või Lukašenka julgeolekujõudude poolt vahistatud. Üldse kuulub koordinatsiooninõukogusse 600 inimest.

Znaki advokaadi sõnul otsis riiklik uurimiskomisjon läbi ka tema kliendi korteri. Samuti algatati mehe suhtes kriminaalmenetlus. Pealtnägijate sõnul otsiti läbi veel ka vangistatud opositsioonipoliitiku Viktor Babariko peakorter.

Teisipäeval nurjas opositsiooniliider Marõja Kalesnikava võimude katse teda riigist välja saata. Teadaolevalt rebis ta enne Ukraina piiri ületamist puruks oma passi. Valgevene võimud võtsid ta seejärel vahi alla.

Samal teemal

08.09.2020
Vapper Marõja Kalesnikava ei lasknud end välja saata: ta rebis piiril passi puruks!
08.09.2020
Valgevene opositsioonipoliitik rebis oma passi puruks, et teda ei saaks riigist välja saata
07.09.2020
Valgevene opositsioon: Minskis rööviti meie koordinatsiooninõukogu liikmed
04.09.2020
EI TOHI DEMOKRAATIAT LUBADA: Valgevene on Putinile sõjaliselt asendamatu