NATO peasekretär Jens Stoltenberg.Foto: NIDS / NATO Multimedia Library
Viljar Voog 8. september 2020 16:59
Uus nädal on NATO peasekretärile Jens Stoltenbergile alanud telefoni otsas: ta on läbi helistanud Eesti, Läti, Leedu ja Poola välisministrid, et arutada muuhulgas hetkeolukorda Valgevenes.

Kui teised Ida-Euroopa liitlased said Stoltenbergilt kõne esmaspäeval, siis teisipäeval oli Eesti välisministri Urmas Reinsalu kord. Pärast arutelude lõppu üllitas NATO ka pressiteate, kus teavitas vestluste sisust: näiteks käidi telefonivestlustes läbi eesootav ministrite tasemel tippkohtumine, Aleksei Navalnõi mürgitamine, aga ka nägemus NATOst aastal 2030. Eraldi tähelepanu sai Valgevene küsimus.

Stoltenberg rõhutas, et NATO jälgib sündmusi Valgevenes hoolega ja allianss on riigivõimudele teinud üleskutse austada oma kodanike põhiõigusi, sealjuures sõnavabadust ja õigust rahumeelselt meelt avaldada. NATO peasekretäri sõnul on tal sügav mure seoses Valgevene opositsiooniliidrite kinnipidamise ja röövimistega, mis on mehe sõnul vastuvõetamatu rahvusvaheliste normide rikkumine.

„Kõik liitlased toetavad suveräänset ja iseseisvat Valgevenet. Nii Minsk kui ka Moskva peaksid austama Valgevene rahva õigust määrata oma tulevikku,“ ütles Stoltenberg.

Eesti välisminister Urmas Reinsalu rõhutas, et rahvusvaheline kogukond peab pingsalt jälgima Valgevenes toimuvat ja mõistma hukka räige inimõiguste rikkumise, teatas väliministeerium oma pressiteates.  „NATO roll on olla valvas ja heidutav. Selle asemel, et proovida varjata oma väärtegusid valedega NATO väidetavast vägede koondumisest Valgevene piirile, peaksid Valgevene võimud austama oma kodanike põhiõigusi."

NATO peasekretäri sõnul on alliansi käitumine oma idapiiril valvas, aga puhtalt kaitse-eesmärke täitev. NATO ei koonda regiooni oma vägesid ja kõik Stoltenbergiga kõnelnud välisministrid nõustusid, et taolisi alusetuid väiteid ei tohiks piiri taga kasutada rahumeelsete meeleavalduste maha surumiseks.

Välisministrid ja NATO peasekretär mõistsid ka hukka Vene opositsioonipoliitiku Navalnõi mürgitamise ning kutsusid üles Venemaad selles küsimuses viivitamatule läbipaistvusele ja süüdlase tabamisele.

Reinsalu sõnul näitab tõsine ja küüniline rünnak taaskord, et NATO ettevaatlik lähenemine Venemaale on vajalik, vahendas välisministeerium pressiteates. „Kutsun üles Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni egiidi all läbi viima juhtumi sõltumatu uurimise. Vastutavad isikud peavad saama karistatud,“ rõhutas Reinsalu.

Lisaks kõnelesid välisminister ja NATO peasekretär detsembris toimuvat NATO välisministrite kohtumisest ning seal esitletavast NATO 2030 raportist.