Venemaa koroonavaktsiin Sputnik V on tekitanud lääne ekspertides omajagu skepsist.Foto: EPA/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 8. september 2020 13:31
Venemaa tervishoiuministeerium teatas teisipäeval, et koroonaviiruse vaktsiin Sputnik V esimene partii läks tsiviilkasutusse. Toote arendajad valmistuvad tavakodanike vaktsineerimise taustal ulatuslikeks kliinilisteks uuringuteks, kirjutab The Moscow Times.

„Vaktsiini Gam-Covid-Vac [Sputnik V] esimene partii läbis vajalikud kvaliteeditestid ja paisati tsiviilkäibesse,“ teatas Vene tervishoiuministeerium. Samuti lisati, et esimene partii tarnitakse erinevatesse regioonidesse lähitulevikus. Täpsemaid numbreid ega muud infot ministeerium ei avaldanud.

Tervishoiuminister Mihhail Muraško ütles esmaspäeval, et Sputnik V esimese partii tarne maht on võrdlemisi marginaalne. Ta mainis augusti lõpus, et adenoviirusel põhinev vaktsiin saadetakse esmajärjekorras tervishoiutöötajatele ja õpetajatele.

Sputnik V loonud riikliku Gamaleja epidemioloogia ja mikrobioloogia uurimiskeskuse hinnangul oleks vaja massiimmuunsuse saavutamiseks 80 miljonit annust vaktsiini. Vaktsiini arendaja teatas, et massiline vaktsineerimine algab kohe, kui Sputnik V jõuab tsiviilkäibesse. Veidi aja eest kuulutas Gamaleja, et vajalikust 40 000 vabatahtlikust, kes osaleksid 3. faasi uuringutes, on värvatud üle poolte ehk 25 000 inimest – neist 10 000-le manustatakse pimeuuringus vaktsiini asemel platseebot.

Hiljuti avaldatud varajased kliinilised uuringud näitasid teadaolevalt seda, et Sputnik V ei põhjustanud patsientidel tõsiseid kõrvaltoimeid. Siiski märgiti raportis, et selle tõhususe kindlakstegemiseks on vaja põhjalikumaid uuringuid.