Maailm

Valgevene opositsioonipoliitik rebis oma passi puruks, et teda ei saaks riigist välja saata 

Toimetas Aare Kartau, 8. september 2020 12:33
Maria Kolesnikov rebis väidetavalt oma passi puruks.Foto: TASS/Scanpix
Valgevene opositsioonipoliitik Maria Kolesnikova rebis väidetavalt oma passi puruks, et kohalikud võimud ei saaks teda Ukrainasse küüditada, vahendab Reuters.

Ukraina siseministri asetäitja Anton Geraštšenko teatas sotsiaalmeedias, et viimase ööpäeva jooksul teadmata kadunud Kolesnikova on ära hoidnud „sunniviisiliselt kodumaalt väljasaatmise“. „Maria Kolesnikovat ei õnnestunud Valgevenest deporteerida, sest see julge naine astus vajalikke samme, et takistada enda üle piiri saatmist. Ta jäi Valgevene vabariigi territooriumile. Vastutus tema elu ja tervise eest jääb isiklikult Aljaksandr Lukašenka kanda,“ kirjutas Kremlivastaselt meelestatud Geraštšenko.

Samal teemal

Maria Kolesnikova saatus oli paljudele mõistatuseks, sest tema toetajate sõnul röövisid maskidega mehed opositsioonipoliitiku esmaspäeval otse Minski tänavalt. Algselt levisid jutud, et Kolesnikova koos kolleegide Anton Radnenkovi ja Ivan Kravtsoviga lahkusid vabatahtlikult Valgevenest Ukrainasse. Ilmselt oli siiski tegu sunniviisilise deporteerimisega. Hiljem selgus Ukraina piiriteenistuse teatest, et teisipäeva varahommikul sisenesid riiki Radnekov ja Kravtsov, ent mitte Kolesnikova. Ukraina Interfax tsiteeris teisipäeval allikat, kes ütles, et Kolesnikova rebis oma passi puruks, et Ukraina piiritöötajad teda riiki lubada ei saaks. 

Naise praegune asukoht on teadmata. Valgevene piiriteenistuse esindaja sõnul peeti ta kinni seoses asjaoludega, mille tõttu üritas ta riigi teritooriumilt lahkuda.  

Pärast kuu aega tagasi toimunud valimisi on võimud arreteerinud mitmeid silmapaistvaid opositsiooniliidreid. Mõned on Lukašenka kättemaksu kartuses riigist lahkunud. Opositsiooni koordineerimisnõukogu liige Maria Kolesnikova on viimane riiki jäänud kolmest naispoliitikust, kes presidendivalimistel Lukašenka vastu tegutsesid. Ta on mänginud olulist rolli nädalaid kestnud massimeeleavaldustel ja streikides.

Samal teemal

07.08.2020
Valgevene opositsioon: Minskis rööviti meie koordinatsiooninõukogu liikmed
06.08.2020
Valgevene võimud võitlevad meeleavaldajatega: välja on toodud miilitsa lisajõud ja sõjaväetehnika
01.08.2020
Valgevene opositsioonitegelased loovad uue erakonna