Maailm

VARJATAKSE TÕDE? Saudi kohus mõistis ajakirjaniku mõrva eest vangi kaheksa inimest 

Toimetas Aare Kartau, 8. september 2020, 11:33
Kes oli tegelikult ajakirjanik Jamal Khashoggi mõrva taga?Foto: AP/Scanpix
Saudi Araabia kohus mõistis esmaspäeval vangi kaheksa isikut, kes olid seotud ajakirjanik Jamal Khashoggi mõrvaga. ÜRO esindaja ja inimõiguslased kritiseerisid kohtuprotsessi, öeldes et mõrva tegelikud korraldajad jäid vabadusse, vahendab Reuters.

Saudi Araabia riiklik meedia teatas, et viiele inimesele määrati tapmise eest 20aastane, ühele kümneaastane ja kahele seitsmeaastane vanglakaristus. Ühtegi kohtualust avalikult ei nimetatud. Khashoggi perekonna advokaat rääkis kohalikule väljaandele, et perekond tervitab „õiglast ja hoiatava mõjuga“ otsust ning on sellega rahul. Siiski tõdes Khashoggi kihlatu Hatice Cengiz, et kaheksa inimest, kes süüdi mõisteti, polnud tegelikult mõrva eest vastutavad, vihjates sellega tõenäoliselt kroonprintsi osalusele. „Saudi võimud sulgevad juhtumi, ilma et maailm teaks tõde,“ teatas Cengiz.

Samal teemal

Välisekspertide arvates polnud kohtuprotsess pädev. ÜRO eriraportöör Agnes Callamard süüdistas Saudi Araabiat „õigluse pilkamises“, kuna ei karistatud kõrgemaid ametnikke, kes ilmselt mõrva korraldasid. Ta lisas, et kohtuprotsess polnud aus ega läbipaistev. Samuti ei pööratud mingit tähelepanu kroonprintsi vastutusele. Inimõiguslaste grupi Human Rights Watch Lähis-Ida osakonna asedirektor Adam Coogle ütles, et üksikisikute süüdimõistmine ei varja tõsiasja, et Saudi õigusprotsess kaitseb tippametnikke igasuguse uurimise eest. 

Jamal Khashoggi mõrv pälvis kogu maailmas suurt kriitikat. See määris Saudi Araabia tegeliku valitseja kroonprints Mohammed bin Salmani reformistliku kuvandi, sest kriitikute arvates oli just tema Khashoggi mõrva taga.

Saudi kroonprintsi Mohammed bin Salmani kriitikut Khashoggi nähti viimati Istanbulis asuvas Saudi Araabia konsulaadis 2. oktoobril 2018. Ta läks sinna eelseisvate pulmade jaoks dokumente hankima. Konsulaadis ajakirjanik tapeti. Tema surnukeha väidetavalt tükeldati ja viidi hoonest välja – Khashoggi säilmeid pole tänase päevani leitud. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee