Maailm

Valgevene võimud võitlevad meeleavaldajatega: välja on toodud miilitsa lisajõud ja sõjaväetehnika 

Toimetas Carolin Liis Tamm, 6. september 2020 16:32
Minski protestijadFoto: AFP/Scanpix
Valgevene opositsionäär Svjatlana Tsihhanovskaja sõnul on tema riik sügavas poliitilises kriisis, vahendab RFE. "Teate, meie peres on alati olnud tava: üks kõigi ja kõik ühe eest," ütles Tsihhanovskaja.

Svjatlana Tsihhanovskaja rääkis laupäeval, 5. septembril, et Valgevenes toimuva kriisi põhjuseks on president Aljaksandr Lukašenka valitsus, kes oma rahvast ei kuula. "Valgevenelased on muutunud, nad on üles ärganud," ütles naine. 

Samal teemal

Meeleavaldajad osalevad Valgevene pealinnas protestil, kus survestavad president Alyaksandr Lukašenka tagasiastumist, sest ei usu praegusse valitsusse. Opositsioonirühmad ootasid, et meeleavaldus kutsub osalema veel rohkem inimesi ja on võrreldav möödunud nädalavahetuse meeleavaldusega, kus tuhanded inimesed marssisid läbi Minski ja astusid vastupanu märulipolitseile.

Tsihhanovskaja kutsus üles kõiki osalema täna Miskis toimuval Ühtsuse marsil, mis algas täna pärastlõunal kell 14. "Teate, meie peres on alati olnud tava: üks kõigi ja kõik ühe eest. Ja mul on väga hea meel, et see on saanud homme toimuva Ühtsuse marsi peamiseks motoks. Tervitan kõiki, kes sinna tulevad, ja pidage meeles, et seni, kuni oleme koos, oleme tugevad," lausus ta.

Tsihhanovskaja palus riikide juhte ja naaberriike lugu pidama Valgevene suveräänsusest ja aru saama, et nende iseseisvus ei ole müügiks ega debatiküsimuseks. "Mitmete riikide, sealjuures USA, Kanada ja Euroopa riikide liidrid üritasid minuga ühel või teisel viisil ühendust võtta ja ma ei keeldu läbikäimisest kellegagi. Jah, kõik helistasid ja väljendasid toetust Valgevene rahvale," rääkis ta.

Tsihhanovskaja ütles, et korraldab kiiresti kõigi poliitvangide vabastamise ja tagab uute õiglaste ja läbipaistvate presidendivalimiste toimumise. Naine ei kavatse ise neil valimistel presidendiks kandideerida.

Tänavatele on kogunenud rahutud rahvahulgad. Minski linna toodi miilitsa lisajõud ja siseministeeriumi erisõidukid. Tänavatel on näha protestide mahasurumiseks mõeldud sõidukeid ja sõjaväemasinaid. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee