Maailm

Portlandi politsei lasi maha mehe, kes tappis eelmisel nädalal Trumpi toetajast aktivisti 

Toimetas Aare Kartau, 4. september 2020 12:45
Politseinikud sündmuskohal. Väidetavalt oli Reinoehl relva järele haaranud, mis ajendas korrakaitsjaid teda tulistama.Foto: AP/Scanpix
USA föderaalagendid lasid maha mehe, kes ilmselt tappis eelmisel nädalal Portlandis parempoolsete vaadetega aktivisti, kirjutab BBC.

Operatsioon 48aastase Michael Reinoehli tabamiseks korraldati pärast seda, kui ta tappis Portlandis toimunud rassismivastaste meeleavalduste ajal president Trumpi toetaja. Reinoehli puhul oli ilmselt tegu vasakäärmusliku rühmituse Antifa liikme, või vähemalt toetajaga. Sellele annab kinnitust tema juunis tehtud postitus Instagramis: „Olen 100% ANTIFA, otsast lõpuni!“.

Regulaarselt Portlandis toimuvatel Black Lives Matter protestidel osalenud Reinoehli sõnul tegutses ta enesekaitseks, kui tulistas paremäärmusliku rühmituse Patriot Prayer liiget Aaron Danielsoni. Mehe sõnul üritas Danielson teda ennast ja sõpra noaga pussitada. „Mul polnud valikut. No kui nii mõelda, siis oli – oleksin võinud edasi istuda ja vaadata, kuidas nad mu mustanahalise sõbra tapavad. Ent ma ei saanud seda lubada,“ teatas Reinoehl eelnevalt kohalikule meediale. Danielsoni sõprade sõnul oli olukord hoopis erinev – nende arvates hukkas Reinoehl Danielsoni sihilikult, sest viimane kandis Patriot Prayeri sümboolikat.

Kollaaž Aaron Danielsonist (vasakul) ja Michael Reinoehlist. Foto: twitter.com/tomwcleary

Samal teemal

Reinoehli vahistamiseks anti välja order – uurijatel õnnestus ta leida neljapäeval. Algselt polnud selge, miks politseinikud mehe sündmuskohal maha lasid. Hiljem teatas üks anonüümseks soovida jäänud ametnik uudisteagentuurile AP, et Reinoehl tõmbas uurijatega kohtudes välja tulirelva. 

Pinged tõusid Portlandis laupäeva õhtul, kui ligi 600 autost koosnenud konvoi mööda kesklinna tänavaid sõitma hakkas. Sinna kuulus umbes 1000 lippudega lehvitanud Donald Trumpi toetajat, sealhulgas Danielson. Teadaolevalt üritasid BLM protestijad takistada autode kesklinna sisenemist, mistõttu kasutasid osad Trumpi toetajad nende vastu pisargaasi ja muid peletusvahendeid. Portland on kujunenud paremäärmuslike (nt Proud Boys ja Patriot Prayer) ja vasakäärmuslike (nt Antifa) rühmituste vägivaldseks lahingutandriks. 

Samal teemal

30.07.2020
Portlandis toimunud meeleavaldusel tapeti inimene
27.06.2020
Toomas Alatalu | Olukord USAs kui totaalne kriis
02.05.2020
Toomas Alatalu rahutustest USAs | Vihast tiines ühiskonnas maksab iga viga