Poliitika

VIDEO | Reinsalu: peame olema valmis selleks, et senine reisimisvabadus kaob 

Johanna-Kadri Kuusk, 3. september 2020 11:56
Urmas ReinsaluFoto: Robin Roots
Iganädalasel valitsuse pressikonverentsil olid seekord peaminister Jüri Ratas, rahandusminister Martin Helme ja välisminister Urmas Reinsalu, kes andsid ülevaate valitsuse tööst. 

Ratas: Eesti majandus on parem kui prognoosisime

Jüri Ratas alustas sõnavõttu tõdemusega, et uue eelarve koostamine saab olema keeruline ja pikk protsess, kuna aprilli alguses saadud prognoos ei vasta praegusele olukorrale. „Võib öelda, et sarnaselt meie naabritega läheb ka Eestil paremini kui Euroopas keskmiselt,“ sõnas peaminister. Olukord on tema sõnul parem, kui nad ootasid, ning sellele aitab kaasa oodatust suurem maksulaekumine.

Peaminister teatas, et valitsus tegeleb ka koroonaviiruse teiseks laineks valmistumisega. „Meie näitaja on täna üle 16. Põhilised kohad, kus viirus levib, on Ida-Virumaa ja Harjumaa. Harjumaa alla käib ka Tallinn ja see teeb meid väga murelikuks. Hakkame seda teemat täna pärastlõunal täpsemalt arutama.“

Ratas lisas, et praegu on Eesti veel eriolukorra reeglite taastumisest kaugel ja valitsuse eesmärk on seda igal võimalusel vältida.

Helme: eelarve koostamine algab järgmisel nädalal

Rahandusminister teatas, et sellel aastal ei arutatud koroonaviiruse tõttu riigi eelarvestrateegiat, mis teeb sügisese perioodi pingeliseks, sest valitsusel tuleb nii eelarve kui strateegia septembri viimaseks päevaks ikkagi riigikogule esitada. „Loomulikult on selle kõige juures arutelu, millised on ministrite ja minsteeriumite lisasoovid ja kas kuskil on mingeid kokkuhoiukohti. Kokku saab igal pool hoida, aga selles kokkuleppele jõudmine ei ole alati kerge,“ sõnas ta. Helme ütles, et sisulised arutelud algavad järgmisel nädalal. „Selge on see, et Eesti on sellel aastal, järgmisel aastal ja ilmselt kauemgi defitsiidis eelarvega,“ sõnas ta.

Helme ei tahtnud eelarve kohta midagi täpsemalt öelda, kuna arutelud ei ole veel alanud.

Reinsalu: peame läbirääkimisi nii Läti kui Soomega

Välisminister teatas, et täna on Eestis koroonaviiruse nakkuskordaja tõusnud üle 16 ja viimase kahe nädalaga on terves Euroopa Liidus toimunud suured muutused. „Viirus liigub kiirelt üle Euroopa ja see laine jõuab igasse liidu otsa. Selles kontekstis ja vaadates sulguvat ringi meie piirkonnas, muudab välisministeerium oma reisihoiatust, et inimesed hoiduksid igasugustest rahvusvahelisest reisimisest,“ rääkis ta ja lisas, et reisimine muutub aina keerulisemaks ja ohtlikumaks.

Balti riikide välis- ja tervishoiupoliitikaga tegelevate ministrite kohtumisel selgus, et kõik Balti riigid on valmis mulli säilitamise nimel töötama. Samas tõdeti, et seni, kuni olukord ei ole kontrolli all, peab hakkama karantiininõuet rakendama. Seda seisukohta väljendas esiti Läti. Reinsalu sõnul tähendab see, et 15. septembrist kehtestab Läti kahenädalase karantiini nendele, kes Eestist üle piiri nende territooriumile sisenevad. „Eesti ühemõtteline huvi on esiteks, et karantiini alla ei läheks töötegijad. See tähendab Eesti inimesi, kes käivad Lätis tööl. Samuti soovime, et säiliks transiit lõuna ja põhja suunal ükskõik mis eesmärgil. Näiteks kaubavedu, aga ka autod, mis soovivad läbi Läti Euroopasse pääseda või tagasi tulla. Kolmandaks on huvi, et säiliks maksimaalne liikumisvabadus tihedalt asustatud piirkondades, nagu näiteks Valga-Valka,“ loetles Reinsalu Eesti tingimusi. Läti pidi need tingimused üle vaatama.

Teine küsimärk on Soome. Reinsalu sõnul lükkab Soome otsustamise edasi seni, kuni saab Eestiga maha pidada kahepoolse arutelu. „Meie oleme valmis täitma igasuguseid usaldusmeetmeid, et säiliks karantiinivaba liikumine Eesti ja Soome vahel,“ ütles Reinsalu ja lisas, et Soome peaks otsuse tegema järgmisel nädalal. Kuigi Eesti soov on senise liikumisvabaduse säilitamine, peab välisministri sõnul olema valmis selleks, et Soome vahet liikumine muutub Eesti kodanike jaoks keerulisemaks.