Eesti uudised

„BALTI MULLI“ LÕPP: Läti kavandab eestlastele karantiininõuet, Soome langetab otsuse järgmisel nädalal (4)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, Greete Kõrvits, Viljar Voog, 2. september 2020 16:17
RiigipiirFoto: Aldo Luud
Kui Eestist saab reedel Läti jaoks nn kollase nimekirja riik ehk viimase 14 päeva jooksul on siin koroonaviirusesse nakatunud üle 16 inimese 100 000 elaniku kohta, tuleb lõunanaabrite juurde minevatel eestlastel jääda 14 päevaks eneseisolatsiooni, ütles Läti haiguste kontrolli ja ennetuskeskuse nakkushaiguste osakonna juhataja Jurijs Perevošcikovs.

Perevošcikovs märkis, et nakkusohtu ei mõjuta ainult juhtumite arv, vaid ka reisijate hulk antud riigist, vahendas ERRi uudisportaal. Näiteks pole Leedus ja Eestis nakatumise tase nii kõrge kui Hispaanias, kuid esimesest kahest tuleb Lätti oluliselt rohkem reisijaid.

Leedus oli teisipäevastel andmetel 16,8 koroonaviiruse nakkusjuhtu 100 000 elaniku kohta, mis ületab kehtestatud 16 juhtumi piiri, ütles epidemioloog. Eestis on viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta 15,7, samas on läti nakkuskordaja 4,2 juhtumit 100 000 elaniku kohta, mis on viimase kahe nädala Euroopa madalaim näitaja.

Portaal Leta vahendab, et peaminister Karins on pettunud, et kolm riiki, kes leppisid kokku nn Balti mullis, pole suutnud kasutusele võtta ühist koroonapandeemiaga võitlemise strateegiat. Erandeid ta naabritele teha ei kavatse.

Kolm Balti riiki olid maailmas esimesed, kes lõid pärast koroonakriisis lukku löödud piire oma „mulli“ ehk ühest riigist teise sai liikuda piiranguteta. Nüüd näib mujal maailmas eeskujuks toodud mull lõhkevat.

„Meil oli veel eile läbi õhtu Balti välis- ja terviseministrite koosolek. Minu vaates see Balti mull on strateegiline väärtus ja seda hiljem taastada on palju keerulisem,“ sõnas välisminister Urmas Reinsalu. Tema sõnul esitas Eesti pool ka omad nägemused, kuidas mulli reformida: näiteks tõsta 16 nakatunu piiri või vaadata numbreid pikema vinnaga ehk mitte iga nädal vaid näiteks iga kuu. Lätlased olla valmis neid muudatusi arutama, aga läbirääkimised võtavad aega ja enne reedet ilmselt kuhugi ei välja ei jõuta.

„Kuni kehtivad senised reeglid, kohaldavad nad tingimusteta seda 16 ühiku piiri. See tähendab, et Eesti inimeste liikumisloogikat arvesse võttes, kui reedel on Eestis haigestumiste arv üle 16 inimese 100 000 elaniku kohta, siis laupäevaööst peaks Lätti minejatele kehtima karantiinikohustus. Füüsilist piiritõket ei teki, aga inimesed peavad arvestama, et Lätit külastades peaksid nad jääma kaheks nädalaks eneseisolatsiooni nagu teistest maailma riikidest tulijad,“ selgitas Reinsalu.

Välisministril oli ka rõõmsam sõnum: „Positiivsem uudis on see, et kui homme oleks pidanud Soome valitsus hakkama reisiolukorda üle vaatama, siis täna oli töörühm väga konstruktiivne. Jutt jäi, et Soome valitsus lükkab otsuse tegemise nädal aega edasi. Eesti poolt edastasime me ka rea täiendavaid usaldusmeetmeid, mida me rakendame või kavatseme rakendada ja töö käib edasi. Meie eesmärk on, et karantiinireeglit Soome suunal ei tekiks.“

Eesti tegi Euroopa Liidu Nõukogus ettepaneku Euroopa Liidu COVID-19 pandeemiaga seotud kriisimeetmete ühtlustamiseks

Välisminister Urmas Reinsalu sõnul toetab Eesti piiravate meetmete varajase hoiatamise kokkulepitud raamistikku, ühiseid kriteeriume ja võimalust piiride sulgemine ja liikumispiirangud asendada paindlikumate meetmetega, kus piirangud koos vabatahtliku testimisega võimaldavad inimestel liikuda, aga ka töötada ja pakkuda teenuseid. „Peaksime tegema kõik endast oleneva, et vältida piiride täielikku sulgemist ja kasutama võimalusel muid, ühiselt kokku lepitud  meetmeid haiguse leviku tõkestamiseks,“ lisas Reinsalu.

Eesti ettepanekute hulgas on esile toodud eelhoiatuste süsteem rakendatavate piirangute kohta ning vabatahtliku testimise meede, mis laseks inimestel kiiremini tööle naasta. 

„Kuigi nakatunute suhtarv 100 000 elaniku kohta on kõikjal kasvamas, tuleb Euroopa Liidu ringis arutada, kuidas saaks arvesse võtta ka testimiste määra – liikmesriikidel on testimisel erinev võimekus,“ ütles Reinsalu. „Olulisim ongi leppida kokku liikmesriikide omavaheline koordinatsioon nii testide läbi viimisel kui ka teavitamine uute meetmete vastuvõtmisel.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee