Eesti uudised

SUSSERDAMINE NUMBRITEGA: ravimite hulgimüüjad manipuleerivad hindadega, kaotajaks jääb tarbija 

Johanna-Kadri Kuusk, 2. september 2020 10:19
Foto: Erki Pärnaku
Konkurentsiameti hinnangul võib praegune puudulik ravimite juurdehindluse süsteem soodustada reeglite rikkumist, hindadega manipuleerimist ja konkurentsi kahjustamist. Ameti hinnangul peab ravimihindade kohta looma kindla ja lünkadeta reeglistiku.

Konkurentsiamet viis läbi konkurentsiolukorra analüüsi, et hinnata seda, kuidas toimivad ravimite hindadele seatud piirmäärad. Ameti hinnangul on praegune ravimite juurdehindluse süsteem puudulik ning selle järelevalve killustatud. Tagajärjeks on kõrgem risk reeglite eiramiseks. „Selgete volitustega majandusregulaatori puudumine ravimisektoris ja mittetoimiv hinnaregulatsioon kahjustavad nii konkurentsi, tarbijat kui ravikindlustusvahendite otstarbekat kasutamist,“ sõnas konkurentsiameti peadirektor Märt Ots.

Samal teemal

Ravimite jae- ja hulgimüügil kehtivad juurdehindluse piirmäärad, millest rohkem ei tohi hulgimüüja või apteek ravimipakendile hinda lisada. Samas kinnitab analüüs, et algne ostuhind, millega hulgimüüja ravimid sisse ostab, on manipuleeritav. Tegelikkuses maksab ravimitootja tihti hulgimüüjale osa ostuhinda tagasi, vormistades need tagasimaksed boonustena või tasuna lisateenuste eest (nn kickback'id). Juurdehindlused arvestatakse siiski esmasel ostuarvel märgitud kõrgema hinna järgi. Seetõttu on ravimi hind hinnaregulatsiooni järgselt kõrgem, kui see olema peaks.

Selleks, et tuua selgust ostuhinna kujunemisse, peab konkurentsiamet vajalikuks kehtestada lünkadeta reeglistik hinnakujunduse kohta ja sätestada selge järelevalvepädevus ja -õigused. Eesmärk on tagada ravimite majanduslik kättesaadavus patsiendile ning tegelikust ravimi ostuhinnast lähtuv õiglane hind.

Samal teemal

24.00.2020
Juhtkiri | Poliitikud annavad järele ketiapteekide survele?
02.00.2020
HINNAPOMM: miks käsimüügiravimid Leedus nii palju odavamad on?
29.11.2019
Anomaalne avastus: ketiapteekides on ravimid väikeapteekidest kallimad