Eesti uudised

Kindralmajor Herem: Suwalki koridori okupeerimine tähendaks kolmandat maailmasõda (2)

Toimetas Triinu Laan, 1. september 2020 20:20
Foto: Erki Pärnaku
Kaitseväe juhataja, kindralmajor Martin Herem ütleb, et senikaua, kuni Valgevene ja Vene Föderatsioon püsib oma piirides, on Eesti julgeoleku ja iseolemisega kõik hästi.

"Väga suures pildis ma ei saa öelda, et midagi muutunud oleks. Ma täna ei usu ega näe, et Venemaa ületaks Valgevene või Valgevene näiteks Leedu piiri," kommenteeris Herem usutluses Eesti NATO Ühingule, et Valgevene sündmused ei mõjuta praegu Eesti julgeolekut.

Herem rõhutab, et palju räägitud Suwalki koridori okupeerimine ei oleks venelaste jaoks lihtne ega kiire rünnak. "Seda piiri valvavad jätkuvalt Poola ja Leedu ametnikud. Selleks, et seda sajakilomeetrist lõiku mingil moel kinni panna, tuleks kas ühendusteed puruks tulistada või vägedega blokeerida. Kui keegi tahab Suwalki kitsust kinni panna vägedega, siis ma ütlen, tehku proovi."

Sellele järgneks kahtlemata NATO riikide sõjaline löök oma eluviisi kaitsmiseks. Nii laiahaardeline sõjategevus tähendaks Heremi hinnangul tõenäoliselt kolmanda maailmasõja puhkemist.

2016. aastal kirjutas kolonel Leszek Elak ajakirjas Sõdur, et Baltimaade julgeolek on seotud NATO ühtekuuluvusega ja territoriaalne ühtekuuluvus omakorda Suwalki koridoriga.

"Venemaa jaoks on oluline tegur maismaaühendus põhiterritooriumi ja Kaliningradi oblasti vahel, lähim tee viimasesse kulgeb läbi Valgevene. Kui sõjaline rünnak peaks aset leidma ja Venemaa Suwalki koridori okupeerima, oleksid kõik kolm Balti riiki ära lõigatud ja see soodustaks nende vallutamist ja endiste mõjusfääride taastamist Kremli poolt. Samal ajal kannataks märkimisväärselt NATO kui julgeolekuliidu usaldusväärsus," märkis kolonel Elak.

Samal teemal

08.07.2020
TASA JA TARGU: Euroopa suurim bussifirma FlixBus hakkab Eestist sõitma esialgu kord päevas ja vaid Tallinnast-Pärnust
21.11.2019
Helme nõustub hinnanguga, et Venemaa vallutaks Eesti kärmelt, kaitseministeerium mitte
18.11.2019
USA ekspert: Venemaa vallutaks Eesti mõne päevaga
20.12.2017
BILD: Venemaa harjutas Zapadil Balti riikide kiiret vallutamist