Venemaa on nüüd diagnoositud 1 000 048 nakatunut.Foto: EPA/Scanpix
Toimetas Aare Kartau, Greete Kõrvits 1. september 2020 13:30
Venemaa ületas teisipäeval ühe miljoni ametlikult tuvastatud Covid-19 juhtumi piiri. Sellega on meie idanaabrid USA, Brasiilia ja India järel neljandaks riigiks, kes on eelmainitud verstaposti ületanud. 

Esmaspäeval avalikustas Venemaa terviseminister Mihhail Muraško plaani alustada septembris kodumaise koroonavaktsiini Sputnik V masstootmist, et seejärel oktoobris laiaulatusliku testimiskampaaniaga algust teha, kirjutab The Moscow Times. „Vaktsiin toimetatakse esmalt tervishoiutöötajatele ja õpetajatele,“ sõnas Muraško ja lisas, et vaktsineerimine saab olema täiesti vabatahtlik. Venemaa tervishoiuministeeriumi sõnul jõuab vaktsiin Vene tavakodanikuni 2021. aasta alguses.

Venemaa teatel on üle 20 riigi esitanud tellimuse enam kui miljardile Sputnik V doosile – vaatamata sellele, et hiljuti valminud vaktsiini asjus levib palju ohutusega seotud küsimusi. Õieti pole vaktsiini ohutust ega efektiivsustki jõutud korralikult kontrollida. Lääne teadlased, kes kritiseerivad vaktsiini kiiret valmimist, kahtlustavad, et Vene teadlased võisid Sputnik V loomisel hooletud olla. Igal juhul tunnevad venelaste loodud vaktsiini vastu huvi Mehhiko, Kasahstan, India, Valgevene, Saudi Araabia jt.

Vaatamata suurele nakatunute arvule esineb Venemaal surmajuhtumeid prognoositust vähem. Teiste riikide statistikat arvestades on väliseksperdid Vene andmed küsitavaks pidanud. Venemaa statistikaagentuuri Rosstat hiljuti avaldatud andmete kohaselt võibki viirusega seotud surmade arv olla suurem kui võimud ametlikult esitavad. Rosstati statistika näitas, et ainuüksi juunis suri peaaegu 12 000 Covid-19 põdevat inimest – viirus võis olla neist enam kui 7000-l peamiseks surmapõhjuseks. Riikliku koroonaviiruse töörühma esitatud andmed näitasid sama aja jooksul vaid 4880 Covid-19 surmajuhtumit.

Viimase 24 tunni jooksul suri ametlikel andmeil Venemaal Covid-19 tõttu 123 inimest, mis viis surmajuhtumite koguarvu 17 299ni. Ööpäevaga tuvastati ka 4729 uut nakatunut. See tähendab seda, et nüüd on Venemaal diagnoositud 1 000 048 koroonajuhtumit.