Foto: Hannes Dreimanis
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk 1. september 2020 09:38
Enam kui tuhandele õigusnõu saanud inimesele, kelle andmed justiitsministeeriumi avalikus dokumendiregistris rippusid, pole nende õiguste rikkumisest teada antud, sest ministeeriumi hinnangul piisab teavitamiseks juuli lõpus ERRis ilmunud uudisloost.

ERRi uudisportaal avaldas, et juuli lõpus, et dokumendiregistris avalikult näha andmetes oli muuhulgas kirjas, kas inimesed vajasid õigusnõu lahutuse, alimentide, pärilikkuse tõendamise või eraisiku pankroti küsimuses.

Justiitsministeeriumi vabakutsete talituse juhataja Gunnar Vaikmaa ütleb, et paljud inimesed said õigusnõu mitu korda ja sellepärast ei oska ta ka täpselt öelda, kui paljude abisaajate andmed avalikuks tulid ega ka seda, kui paljud võõrad silmad tundlikke andmeid nägid.

Vaikmaa sõnul pole ministeerium nende enam kui tuhande inimesega, keda andmeleke puudutas, eraldi ühendust võtnud, kuna see tähendaks veel täiendavat andmete töötlemist. „Isikuandmete kaitse üldmääruse mõttes loeti selle meediaväljaandes kajastamist nii-öelda muuks meetmeks, mille läbi teavitati neid andmesubjekte võrdsetel alustel,“ seletas ta.

Justiitsministeeriumi teguviisi mõistis sotsiaalmeedias hukka Eesti endine president Toomas Hendrik Ilves. „Ülbe, süüdimatu käitumine oma kodanike suhtes, iseloomulikum pigem mingi Venemaa asutusele kui ühele Euroopa riigi justiitsministeeriumile. Piinlik peaks olema, justiitsministeerium. Nagu Nõukogudeajal, on inimesed ilmselt nüüd jälle riigi jaoks,“ heitis ta ette.