Maailm

Täiendatud kl 14.12

Balti riigid kehtestasid reisisanktsioonid Lukašenkale ja kümnetele teistele Valgevene ametnikele  

Toimetas Aare Kartau, 31. august 2020 13:59
Balti riigid määravad reisisanktsioonid Lukašenkale ja tema ametnikele. Fotol Leedu president Gitanas Nauseda (vasakul), Eesti president Kersti Kaljulaid ja Läti president Egils Levits.Foto: Imago/Scanpix
Eesti, Läti ja Leedu teatasid esmaspäeval, et määravad reisisanktsioonid 30-le Valgevene ametnikule, kaasa arvatud end presidendiks kuulutanud Aljaksandr Lukašenkale. 

Täna, 31. augustil avalikustas välisministeerium nimekirja Valgevene ametiisikutest, kellele kehtestatakse rahvusvahelise sanktsiooni seaduse alusel sissesõidukeeld. Nimetatud isikutel on keskne roll Valgevene valimistulemuste võltsimises ja vägivalla kasutamises rahumeelsete meeleavaldajate suhtes.

Samal teemal

Viieaastane sissesõidukeeld Eesti Vabariiki (kehtivusajaga 31. augustist 2020 kuni 30. augustini 2025) kehtestatakse Aljaksandr Lukašenkale, Valgevene siseministrile, justiitsministrile ja peaprokurörile, presidendi administratsiooni teenistujatele, Valgevene keskvalimiskomisjoni liikmetele ning jõuametkondade esindajatele. Täispikka nimekirja näeb SIIT.

„Sanktsioonidega näitame, et suhtume Valgevenes toimuvasse inimõiguste rikkumisse täie tõsidusega. Samal ajal peame oluliseks mitte karistada Valgevene rahvast,“ sõnas välisminister Urmas Reinsalu. Ta rõhutas, et Eesti toetab valgevenelaste vaba tahet ja püüdlusi saavutada demokraatlikke muutusi. 

Eestiga samal ajal avaldasid sissesõidukeelu nimekirja ka Läti ja Leedu. Praegu on väljatöötamisel ka Euroopa Liidu sanktsioonid.

Leedu president: see on alles esimene samm

Leedu president Gitanas Nauseda teatas ajakirjanikele, et sanktsioonid on suunatud ametnikele, keda Balti riigid süüdistavad käesoleva kuu alguses toimunud presidendivalimiste võltsimises ja kellel olid seotud protestijate vastu vägivalla kasutamises. Nauseda sõnul olid kõnealused sanktsioonid alles esimene samm ja seda saab hiljem laiendada, vahendab Reuters.

„Me ütlesime, et vajame rahulikku dialoogi ja kokkulepet režiimi ja ühiskonna vahel, ent mõistame, et režiim pole selleks valmis,“ sõnas Nauseda, kelle hinnangul peavad Balti riigid selles küsimuses edasi tegutsema ja teistele riikidele eeskuju näitama. Tema sõnul kutsuvad Eesti, Läti ja Leedu Euroopat üles näitama Valgevene opositsiooni suhtes tugevamat toetust. 

Euroopa Liit on alustanud tööd Valgevene ametnike nimekirja koostamisel, kellele sarnaselt Balti riikidega sanktsioone määrata. Lukašenka ähvardas reedel Euroopa ees Valgevenet läbivad transiitteed sulgeda, kui sanktsioonid peaksid reaalsuseks saama. Läbi Valgevene käib oluline kaubatransport – riiki läbib suur osa Venemaale suunduvast Euroopa ekspordiveost. Samuti läbib Valgevenet torustik, mille kaudu saadab Venemaa naftat Euroopasse.

Samal teemal

30.07.2020
Valgevene protestijate „õnnesoov“ Lukašenkale: puusärk!
28.07.2020
Putin lubas Lukašenkale väed appi saata, kui olukord täielikult kontrolli alt väljub