Maailm

KONFLIKT JÄTKUB: India süüdistab Hiinat taas piiririkkumises 

Toimetas Aare Kartau, 31. august 2020 11:50
India sõdurid piirialal.Foto: Zuma Press/Scanpix
India süüdistab Hiinat hiljutistel piiriküsimusega seotud läbirääkimistel saavutatud konsensuse rikkumises. India võimude arvates olid Hiina sõdurid piirialal provokatiivselt tegutsenud, vahendab BBC.

Hiina pole veel reageerinud India viimastele süüdistustele, mis saabusid pärast mitut rahuläbirääkimist. India võimude teatel „ennetas“ nende kaitsevägi Hiina tegevust Pangong Tso järve lõunakaldal 29. augusti öösel. „Võtsime kasutusele meetmeid tugevdamaks oma positsiooni ja nurjamaks Hiina kavatsusi ühepoolselt fakte muuta,“ selgitas India valitsus pressiteates.

Samal teemal

Pressiteates lisati, et Delhi on pühendunud rahuläbirääkimistele, ent on otsustanud kaitsta ka oma territoriaalset terviklikkust. Analüütikute sõnul viitab India avalik teadaanne sellele, et rahu piiril võib olla taas lagunenud. Kuna ka pärast juunit on teatatud mitmest marginaalsest kokkupõrkest, on välisvaatlejate arvates jäänud olukord piiril seni muutlikuks.

Juunis toimusid Hiina ja India piiril mõlema riigi sõdurite vahel verised konfliktid. Suri vähemalt 20 ja vigastada sai 76 India sõdurit, hiinlased pole oma kaotuste kohta infot jaganud. Kokkupõrked toimusid järsul maastikul ligi 4300 meetri kõrgusel merepinnast. Lahinguid peeti tulirelvadeta, sest 1996. aasta leping keelas piirkonnas tulirelvade ja lõhkeainete kasutamise. Pärast ohvritega lõppenud konflikti on mõlemad pooled pidanud probleemi lahendamiseks mitmeid kõnelusi. Siiani süüdistavad India ja Hiina teineteist selles, et nad pole peatanud piiril ehitustöid. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee