Seisukoht

Seisukoht | Ehmatav reaalsus 

Hannes Dreimanis, Õhtulehe fotograaf, 30. august 2020 20:12
Kehra kodu. Koht, kus elab 60 vaimupuude või psüühilise erivajadusega inimest. Esmapilgul mõtlesin, et olen sattunud luksusmajade rajooni. Kõik majad näevad välja nagu otse arhitekti laualt tulnud.

Kell näitab 7.30 ja reporter on äsja lõpetanud 24-tunnise vahetuse, et kirjutada lugu sealsete elanike argipäevast. Uksel hoiatab ta mind, et siin on pisut keerulisemad kliendid - ärgu ma ehmatagu.

Olen arvanud, et olen päris tugevate närvidega inimene, kuid ma ei tea, kas selleks vaatepildiks saab üldse keegi valmis olla. Tuppa astudes tervitasid kõik elanikud mind silmadega ning üks noormees üritas seda ka verbaalselt teha, kuid midagi arusaadavat sealt ei tulnud. See oli väga valus. Nad üritavad kommunikeerida inimestega, kuid neil ei ole seda võimalust.

Mis mulle kõige rohkem haiget tegi, oli see, et jutu käigus selgus - suurel osal ei olnud mitte kedagi kuskil ootamas või külas käimas. Nad olid täiesti hüljatud muu maailma poolt. Kohtusin sellel hommikul väga kurva reaalsusega, mida ma ei kujutanud ette, et kellegi jaoks võiks see eksisteerida.

Samal teemal

30.07.2020
24 TUNDI VAIMUPUUDEGA INIMESTE KODUS | Üks elanik on sünnist saati kurttumm ja pime. Püüan ette kujutada, kuidas ta maailma tajub. Mis keeles mõtleb?