Maailm

Rootsis toimusid meeleavaldused, sest paremäärmuslased süütasid koraani (2)

Toimetas Keit Paju, 29. august 2020 08:46
Sajad protestijad Malmö tänavatel.Foto: AFP/Scanpix
Reede õhtul toimusid Mälmos protestid, kuna taani paremäärmuspartei Stram Kurs liige süütas põlema koraani. Meeleavaldusele kogunesid sajad inimesed, kes loopisid politseinikke kividega ning põlema süüdatud rehvidega.

Meeleavaldused said alguse, kui Malmös neljapäeval moslemite pühakiri koraan põlema süüdati. Kohaliku meedia sõnul kogunes protestijaid kokku 300 ringis.

Meeleavaldusele pidanuks kõnet pidama tulema ka taanlasest paremäärmuslane Rasmus Paludan, kes oli varasemalt avaldanud soovi, et Malmös põletataks koraan. Reis Rootsi jäi taanlasel aga tegemata, kuna Rootsi võimud andsid talle enne seda välja sisenemiskeelu kaheks aastaks. 

“Me kahtlustasime, et ta kavatseb Rootsis olles seadust rikkuda,” ütles Malmö politsei pressiesindaja Calle Persson. “Oli risk, et tema käitumine võib ühiskonnale ohtu kujutada.”

Kuid Paludani toetajad korraldasid meelevaladuse sellest hoolimata ning kolm inimest vahistati rassiviha õhutamise tõttu. Paludan kommenteeris juhtunut sotsiaalmeedias. “Mind saadeti Rootsist tagasi ning mul keelatakse sinna kaks aastat siseneda. Kuid tundub, et vägistajad ja mõrtsukad on alati teretulnud,” kirjutas ta. 

Eelmisel aastal tõmbas Paludan meedia tähelepanu, kuna põletas peekonisse mähitud koraani.