Putin ja Lukašenka on kauaaegsed semud.Foto: TASS/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 28. august 2020 12:38
Venemaa president Vladimir Putin moodustas õiguskaitseametnike reservväe, kelle ta lubas saata Valgevenesse, kui seal peaks olukord „täiesti käest ära minema“. 

Putin teatas neljapäeval avaldatud intervjuus, et lõi politsei reservväe Aljaksandr Lukašenka palvel, teatab BBC. Vene riigipea sõnul ei hakata neid vägesid positsioonidele paigutama enne kui „Valgevene äärmuslikud elemendid ületavad lubatud piiri ja hakkavad rüüstama“. Putin oli Lukašenkaga kokku leppinud, et Vene reservjõud tõttavad appi vaid siis, kui olukord väljub täiesti kontrolli alt. „Üldiselt tundub, et situatsioon on praegu tasakaalustumas,“ tõdes Putin. 

Putini sõnul on Venemaal kohustus Valgevenet julgeoleku tagamisel aidata, kuna kaks riiki on omavahel väga tihedalt seotud. Samuti kuuluvad mõlemad Kollektiivse Julgeoleku Lepingu Organisatsiooni, mis koosneb mitmetest endistest Nõukogude Liidu liikmesriikidest. Selgelt pole aga teada, mida Putini õiguskaitseametnike reservvägi tähendab. Selge on see, et tegu pole tavalise tänavapolitseiga.

Poola peaminister Mateusz Morawiecki ütles, et Putin kasutab Valgevenes kontrolli taastamise ideed selleks, et varjata rahvusvaheliste lepingute vaenulikku rikkumist. Morawiecki arvates peaks Vene riigipea sellisest plaanist viivitamatult taganema.