Juhtkiri

Juhtkiri | Lennukeil tuleb lennata lasta 

Ohtuleht.ee, 27. august 2020 22:18
Nakatumine on Eestis jälle tõusuteel, ulatudes juba 11,4 juhtumini 100 000 elaniku kohta viimase kahe nädala jooksul, mis paneb ärevust tundma, mil moel mõjub see reisivõimalustele teiste riikide vahel. Küsimus on seda õigustatum, et kriisieelsed liikumisvõimalused pole suvest hoolimata veel taastunudki, kui juba on õhus oht, et Eesti keeratakse uuesti lukku.

Ka kõige süngema kriisi tingimustes on hädavajalik, et Eestil säiliks ühendus Euroopa oluliste keskustega. Senine majandusministeeriumi praktika avada ja sulgeda lennuliine käigu pealt võib oluliselt vähendada lennufirmade soovi hoida Tallinna oma sihtkohtade seas. Toimivad lennuliinid Euroopaga võimaldaksid soovijail teha hädavajalikke reise ning toimetada Eestisse tagasi inimesi maadest, kus olukord on halvenenud või lennuühendused katkenud.

Reisijatele kehtivad ju niikuinii igal pool ranged nõuded: lennule pääsejaid kraaditakse ja kontrollitakse viiruse suhtes, vajadusel saadetakse nad karantiini. Kuna massiturismi pole Eestisse niipea oodata, nagu on näha turismiettevõtete äsjasest appikarjest saada valitsuselt 90 miljoni euro ulatuses abi turistideta talve üleelamiseks, oleks märgatavalt väiksema reisijatevoo kontrolli all hoidmine oluliselt lihtsam.

Pigem tuleb pöialt hoida, et võtmefirmad oleksid valmis lende jätkama ka alatäidetud lennukite puhul. Ning keelamise asemel tuleb mõelda hoopis, kuidas on valitsus valmis lendude jätkumist toetama sel juhul, kui venima jääva kriisi korral kavatsevad ka viimased siia lendama jäänud lennufirmad tulutu Tallinna-liini kinni panna. Mis kasu oleks Nordicale 30 miljoni euro väärtuses riigiabi andmisest, kui selle eest maksab too vaid võlgasid ega hakka Tallinnast ikka kuhugi lendama?

Majandusminister Taavi Aas avaldas Nordica kohta lihtsa tõe – Tallinnast lendamine pole praegu kasumlik. Seda enam tuleb valitsusel peedistamise asemel peibutada lennufirmasid, kes on neis oludes valmis siia lendama. Vältida tuleb olukorda, kus valitsus peab võib-olla varsti hakkama põlvili paluma, et kasvõi mingi lennufirma veel siia lendaks. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee