Maailm

MAKSIMAALNE KARISTUS: kohus mõistis Uus-Meremaa mošeetulistaja elu lõpuni trellide taha 

Toimetas Aare Kartau, 27. august 2020 09:03
Emotsioonitu Brenton Tarrant ei teinud karistust kuuldes teist nägugi. Foto: Imago/Scanpix
Uus-Meremaa kohus Christchurchis kahes mošees 51 inimest tapnud Brenton Tarranti eluks ajaks vanglasse, võimaluseta varem vabaneda. Ta on riigi ajaloos esimene inimene, kellele on selline karistus määratud, teatab BBC.

Neli päeva kestnud lõpliku kohtuistungi viimasel päeval võttis 29aastane austraallane Tarrant vastu süüdistused 51 inimese mõrvas, 40 mõrvakatses ja terrorismis. Ta jääb elu lõpuni trellide taha, võimaluseta varem vabaneda. Kohtunik Cameron Mander, kes enda sõnul „ei halastanud“, nimetas mošeetulistaja käitumist ebainimlikuks. Viimasel päeval võttis Mander terve tunni vaid selleks, et tuletada massimõrvarile meelde igat inimest, keda too vigastas ja tappis. Kohtuniku sõnul ei näidanud Tarrant üles kahetsust ega häbi. Ta kuulas emotsioonitult ja vaikides, kuidas kohtunik talle karistuse ette luges.

Samal teemal

„Tema kuritööd olid nii pahelised, et isegi elu lõpuni vanglas hoidmine ei kompenseeri tema kuritegusid,“ sõnas kohtunik Mander neljapäeval Christchurchi kohtus. Kohtuniku arvates oli Tarranti juhtum kindlasti koht, kus määrata kõige karmim karistus: „Kui mitte siin, siis millal veel?“.

Mander mainis, et tingimisi vabastamise võimaluseta eluaegsed karistused on reserveeritud vaid kõige hullematele mõrvaritele. Teatavasti puudub Uus-Meremaa õigussüsteemis karistusena surmanuhtlus. Brenton Tarranti juhtumi lõpplahendus märkis ka Uus-Meremaa esimest süüdimõistvat otsust terrorismis. 

Uus-Meremaa peaminister Jacinda Ardern oli Tarranti kohtuotsusega rahul. „Loodan, et täna oli viimane kord, kui meil oli põhjust terroristi nime kuulda või seda välja öelda,“ lausus Ardern. 

Samal teemal

24.08.2020
EMOTSIOONITU: Christchurchi mošeetulistaja tahtis rünnata ka kolmandat pühakoda
26.03.2020
Uus-Meremaa mošeetulistaja tunnistas end viimaks 51 mõrvas süüdi
18.06.2019
Uus-Meremaa mošeetulistaja videot jaganud mees mõisteti 21 kuuks trellide taha