Maailm

„SÜDAMELÖÖGID“ SÜVAKOSMOSEST: teadlased on leiust hämmingus 

Toimetas Kert Kõiv, 26. august 2020 16:16
Graafiline kujutis mikrokvasar SS 433 ja gaasipilvest.Foto: DESY, Science Communication Lab
Rahvusvaheline teadlaste rühm avastas kahe taevakeha vahel sideme, millele pole seni täpset selgitust. Üksteisest 100 valgusaasta kaugusel oleval mikrokvasaril ja gaasipilvel leiti ühine võnkumine.

Maast umbes 15 000 valgusaasta kaugusel paiknevad taevakehad paiskavad ühisel rütmil kosmosesse gammakiirgust. Seose täpne põhjus on siiani teadmata. Teadlaste hinnangul toidab mikrokvasar kuidagi gaasipilve kiirguseritust, kirjutas Inverse.

Samal teemal

Mikrokvasar SS 433 sai nii tituleeritud, kuna teineteise ümber tiirlevad täht ja must auk moodustavad mõõtkavalise „mudeli“ kvasarist, mis on väga aktiivne ja ere galaktikatuum. Musta augu imetud osakesed moodustavad kraanikausi veekeerisele sarnaneva spiraali. Veekeerisest erinev on aga see, et mõned osakesed pääsevad keerisest, lennates mustast august kiirena välja. Orbiitide eripära tõttu on musta augu tasapind kõikuv, seega on ka erituv kiirgus spiraalne.

Umbes 100 valgusaasta kaugusel asuv gaasipilv eritab gammakiirgust musta augu kõikumisega samas rütmis. Teadlaste jaoks on leiu juures hämmastavaks see, et gaasipilv pole pealtnäha mikrokvasariga kuidagi seotud. Pilve ei puuduta ka mustast august eralduvad kiired.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee