Maailm

Kim Jong-un hoiatas ametnikke koroonaviirusega seotud puudujääkide ja peagi saabuva taifuuni eest (1)

Toimetas Aare Kartau, 26. august 2020 10:50
Kim Jong-un pole rahul, kuidas on riiki koroonapandeemia eest kaitstud. Siiski pole Põhja-Koreas ametlikult ühtegi juhtumit tuvastatud.Foto: AFP/Scanpix
Kim Jong-un hoiatas Põhja-Korea ametivõime ohtude eest, mida võivad põhjustada koroonapandeemia ja riiki ähvardav taifuun, mis võib riigi toidutagavaradele järjekordse põntsu panna.

Põhja-Korea juht Kim Jong-un ilmus pärast pikka eemalolekut taas avalikkuse ette, vahendab BBC. Järjekordselt levisid spekulatsioonid diktaatori kehva tervise kohta. Kuulujuttudele lisas tuld ka asjaolu, et riigipea andis eelnevalt osaliselt volitusi üle oma õele Kim Yo-jongile. Spekulatsioonid Kimi halvast tervisest või lausa surmast pole sugugi haruldased, ent need on siiani osutunud ekslikuks.

Samal teemal

Teisipäeval poliitbüroo koosolekul esinedes tundis sigaretti suitsetav Kim end näiliselt hästi. Siiski oli ta koroonaviiruse leviku üle murelik. Riikliku meedia teatel mainis Kim, et võimude püüdlustes „pahaloomulise viiruse“ vastu võitlemisel võib näha mõningaid puudujääke. Täpsemaid detaile ei avaldatud.

Pyongyang on pikalt kinnitanud, et viirus pole Põhja-Koreasse jõudnud. See, et Põhja-Korea pole ametlikult kinnitanud ühtegi Covid-19 juhtumit on muidugi välisvaatlejate sõnul kaheldav. Ka kohalik meedia pole juba mitu nädalat toonitanud, et haigusjuhtumeid ei esine – nagu varem tihti korrutati. Lõuna-Korea piiri ääres kahtlustati teadaolevalt ühte juhtumit, ent nakatumine ei saanud ametlikku kinnitust. Eksperdid arvavad, et suurel haiguspuhangul oleks vaesunud rahvale hävitav mõju. 

Kuigi Kimiga tundub kõik korras olevat, ei saa ilmselt sama öelda Põhja-Korea kodanike kohta. ÜRO andmeil kannatab riigis toidupuuduse all kümme miljonit inimest. See tähendab, et nad elavad täpselt ühest saagikoristusest teiseni. Peagi, vaid mõni nädal enne sügishooaja viljakoristust, on riiki tabamas taas suurem torm. Saabumas on taifuun nimega Bavi, mis peaks Põhja-Koreasse jõudma käesoleva nädala lõpus. 

Augustis esines riigis üks ajaloo pikemaid mussoonihooaegu, millega kaasnenud paduvihmad tekitasid ulatuslikke üleujutusi ja hävitasid põldudel kasvavat vilja. On üsna selge, et põhjakorealased ei saa enam endale põllukultuuride kahjustamist lubada. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee