Svetlana Tsihhanovskaja eesmärgiks on uued ja õiglased valimised.Foto: AP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 24. august 2020 12:41
Valgevene presidendivalimistel osalenud Svetlana Tsihhanovskaja loodab, et peagi algab dialoog opositsiooni ja võimude vahel, vahendab Reuters.

End Valgevene presidendiks nimetava Aleksandr Lukašenko poliitilised vastased asutasid eelmisel nädalal koordinatsiooninõukogu, mille eesmärgiks on pidada läbirääkimisi võimu üleandmise asjus. Võimulolev Lukašenka ja tema administratsioon alustasid seepeale kriminaalasja, süüdistades organit ebaseaduslikus katses riigis võim haarata. Teadaolevalt vahistati esmaspäeval kaks eelmainitud nõukogu liiget – pole veel teada, mis põhjustel nad arreteeriti.

„Nõukogu eesmärk on pidada dialoogi praeguste võimudega. Loodan, et see dialoog toimub peatselt. Siiski on meie esimeseks tingimuseks poliitvangide vabastamine,“ rääkis Tsihhanovskaja Poola ajalehele Gazeta Wyborcza antud intervjuus. Eelmisel nädalal palus Tsihhanovskaja Euroopa riike, et nood austaksid Valgevene rahva valikuid ega tunnustaks vastuoluliste presidendivalimiste tulemusi.

Leedus paiknev Svetlana Tsihhanovskaja andis eelnevalt teada, et ta ise uute valimiste korral presidendiks ei kandideeri. Ta vihjas, et seda võib teha tema abikaasa, kes enne tänavusi valimisi arreteeriti. Ise usub Tsihhanovskaja, et asub tulevikus tööle mõnes inimõiguslaste organisatsioonis, ent täpsemalt ei soovi ta spekuleerida. „Sellest on veel vara rääkida. Peamiseks eesmärgiks on uued valimised,“ toonitas opositsioonipoliitik.