Maailm

EMOTSIOONITU: Christchurchi mošeetulistaja tahtis rünnata ka kolmandat pühakoda 

Toimetas Aare Kartau, 24. august 2020 09:48
Brenton Tarrant esmaspäeval toimunud kohtuistungil.Foto: Imago/Scanpix
Mullu Uus-Meremaal Christchurchi linnas kaht mošeed rünnanud ja 51 inimest tapnud Brenton Tarrantil oli plaanis rünnata ka kolmandat mošeed ja tema eesmärgiks oli „põhjustada võimalikult palju surmajuhtumeid“, vahendab BBC.

Esmaspäeva hommikul algas Christchurchis neli päeva kestev kohtuistung. Koroonaviirusest tingitud piirangute tõttu oli kohtusaal võrdlemisi tühi, ent sajad inimesed jälgisid istungit videoülekande kaudu teistest saalidest. Kolmest politseinikust ümbritsetud Brenton Tarrant oli ise istungi ajal teaddaolevalt vaikinud. Halli vanglakostüümi riietatud mees vaatas vaid aeg-ajalt ringi saalis, kus istusid tema ohvrite sugulased ja rünnakutes ellu jäänud inimesed. Reutersi teatel ei näidanud mees istungi ajal välja ühtegi emotsiooni. 

Samal teemal

Vanemprokurör Barnaby Hawes ütles kohtule, et tulistaja oli asunud plaani koostama juba aastaid enne reaalset rünnakut. Hawesi sõnul kavatses Tarrant tappa võimalikult palju inimesi. Teadaolevalt kogus terrorist Uus-Meremaa moslemi pühakodade kohta erinevat teavet, uurides näiteks nende majaplaane. Samuti lendas ta drooniga üle oma peasihtmärgi Al Noori mošee. Eelmainitud pühakoja ja Linwoodi islamikeskuse kõrval tahtis Tarrant rünnata ka Ashburtoni mošeed, ent politsei pidas ta enne sihtpunktini jõudmist kinni. Samuti soovis ta kõik kolm hoonet maha põletada.

Austraallane tunnistas end varem süüdi 51 mõrvas, 40 mõrvakatses ja terrorismis. Ehkki Tarrantile määratav võimalik miinimumkaristus on 17 aastat vabadusekaotust, ootab teda ilmselt eluaegne vanglakaristus tingimisi pääsemise võimaluseta. Selline karistus oleks Uus-Meremaal esmakordne.

Samal teemal

11.06.2020
Norra paremäärmuslik mošeetulistaja mõisteti 21 aastaks vangi
26.03.2020
Uus-Meremaa mošeetulistaja tunnistas end viimaks 51 mõrvas süüdi
14.06.2019
Uus-Meremaa mošeetulistaja ei tunnistanud end eelkohtus süüdi