Eesti uudised

FOTOD | Pühapäeval mälestati kommunismiohvreid 

Ohtuleht.ee, 23. august 2020 14:25
Foto: Tiina Kõrtsini
Pühapäeval toimus Eesti Kommunismiohvrite memoriaalis rahvusvahelise totalitaarsete režiimide ohvrite mälestuspäeva puhul tseremoonia ja kontsert.

Tänavu 23. augustil möödub 81 aastat Molotovi-Ribbentropi pakti sõlmimisest, mis lõi aluse iseseisvate riikide okupeerimiseks kommunistliku NSV Liidu ning natsionaalsotsialistliku Saksamaa poolt ning käivitas sündmuste ahela, mille käigus hukkus sõjas ning ideoloogiliselt motiveeritud repressioonides kümneid miljoneid inimesi.

Memoriaali õunaaias toimunud mälestustseremoonia kõnelesid vabariigi president Kersti Kaljulaid, riigikogu esimees Henn Põlluaas, justiitsminister Raivo Aeg, Tallinna Memento ühenduse esindaja Peep Varju ning Eesti õpilasesinduste liidu juhatuse esimees Marcus Ehasoo.

Mälestukontserdil esines kammerkoor Collegium Musicale Endrik Üksvärava juhatusel koos solisti ja viiuldaja Maarja Nuudiga.

Pärast mälestuskontserti istutati memoriaali koduaeda noor õunapuu, millega pannakse alus uuele traditsioonile. Iga-aastaselt lisati  memoriaalile ohvrite nimed, kelle saatus on selgunud pärast memoriaali avamist, nii ka tänavu.

"Eesti kommunismiohvrite memoriaaliga seotud uurimistöö lõppu pole veel näha, kuna nõukogude terror oli väga ulatuslik. Tuhandete Eesti inimeste elutee katkemise täpsed asjaolud on teadmata. 23. augustil avame 350 hukkunud kommunismiohvri nimedega lisatahvlid. Need saatused selgusid pärast memoriaali avamist,“ sõnas Eesti Mälu Instituudi juhatuse liige Sergei Metlev. „Eesti inimesed hoolivad oma represseeritud lähedaste mälestusest, just tänu pereliikmete panusele saame pidevalt täiendada ja täpsustada e-memoriaali andmekogu ning lisada memoriaalile nimetahvleid."