Foodsharing Tartu asutajaliige Annaliis Täheväli puhastab Genialistide klubi toidujagamiskappi.Foto: Aldo Luud
Kert Kõiv 23. august 2020 10:00
Hobi korras tegutsevad entusiastid on Tartusse teinud kaks toidukappi, kust igaüks saab võtta tasuta sööki. „Kui kuus inimest saavad kaks kappi üles panna, siis on juba päris hea,“ ütleb optimistlikult Annaliis, kes kuulub toidujagajate kuueliikmelisse tuumikusse. Aktivistide plaanid on aga suured: kavas on ehitada toidukapid kõigisse Tartu linnaosadesse. 

Toidujagamisgrupil Foodsharing Tartu täitus augustis esimene tegutsemisaasta. Seni vaikselt ja rahulikult tegutsenud rühmitusel on teiseks aastaks suured sihid. Selle asutajaliikme Annaliis Tähevälja sõnul on grupp suveperioodil peamiselt puhkust nautinud, kuid sügisest plaanitakse registreerida mittetulundusühing ning välja ehitada suurem ja organiseeritum toidukappide võrgustik.

Genialistide klubi toidujagamiskapp, kuhu annetati ka külmkapp. Foto: Aldo Luud

Toidukappide rajamise idee pärines Annaliisi sõnul Kerly Ilveselt, kes kohtas sarnast lahendust Saksamaal. Kui Kerly naasis Eestisse, pandigi teeõhtul paika kuueliikmeline tuumik, kes püstitas praegused kapid ning neid peamiselt hooldab. Ka kappide kasutajatelt oodatakse mõistlikku käitumist ning lihtsamat hooldamist, kui mõni toiduaine on kas maha loksunud või kõlblikkustähtaja ületanud.

Toidukappide rajamise eestvedaja Kerly Ilves täidab Barlova toidujagamiskappi. Foto: Aldo Luud

Ettevõtmine sõltub täielikult kogukonnast. Vabatahtlikud, kellel endal toitu üle jääb või kes mõne ettevõtte käest üleliigset toidukraami saavad, jagavad selle toidukappidesse. Sealt võib igaüks võtta endale meelepärast sööki täitsa tasuta. Eesmärk on vähendada toidu raiskamist.

Kuvatõmmis Facebooki grupist Foodsharing Tartu. Foto: Facebook.com/

Tartu linna ning riigi poole abi saamiseks pöördutud seni pole. MTÜ loomise järel on aga kavas tegevuste jaoks ka toetust küsida. Põhirõhk on siiski liikmetel, keda praegu juurde oodatakse. Lisaks uutele liikmetele on oodatud ka kohalikud ettevõtted, kes saavad aidata kas toidu, kapi asukoha või üleliigse toidu ladustamisega.

Aktivistidele on eeskujuks ka Saksamaa veebikeskkond Karrot, mis pakub kohalikele kommuunidele ühiselt kasutatavat platvormi. Sisuliselt on tegu kuulutuste keskkonnaga, kus ostu-müügiteadete asemel teavitatakse kogukonda endale mittevajalikest asjadest.

Kuvatõmmis veebikeskkonnast Karrot. Foto: Karrot.world

Praegu on Tartus toidukapid Karlovas ja kesklinnas. Liikmete lisandumisel on plaan neid püstitada ka kõigisse teistesse linnaosadesse. Täpsete asukohtade ja hoolduse eest vastutaksid iga linnaosa liikmed, kes ümbruskonda hästi tunnevad.

Samuti on kavas teha graafik, mille järgi ettevõtetes toitu kogumas käia. Ka liikmetele on plaanis graafik luua, et kõigile vaheldusrikast tegevust pakkuda. Lisaks luuakse infoliin, kuhu helistade saavad ettevõtted kutsuda toidule järgi tulema.