Poliitika

Poliitikute reaktsioon Grigorjeva kriitilisele kõnele roosiaias: kes suhestub ja kes hakkab oksele? (7)

Johanna-Kadri Kuusk, 21. august 2020 12:36
Tanel Kiik, Tõnis Lukas, Peeter ErnitsFoto: Martin Ahven, hannes Dreimanis, Aldo Luud
Eesti taasiseseisvumispäeva traditsioonilisel presidendi vastuvõtul pidas luuletaja Sveta Grigorjeva kriitilise kõne. Nii mõnigi poliitik on naise selle eest hukka mõistnud, kuid tal on ka kaitsjaid.

"Me oleme kuradi sitas seisus, meil on liiga palju vaeseid inimesi. Mitte ükski erakond ei tegele lihttöölistega, see mass on jäetud populistidele. Meil on neoliberaalseid erakondi, keda ma ei vali, sest nad ei esinda minu huve, neid ei huvita, kas ma ujun või upun," ütles Grigorjeva kõnes.

Pidupäeval sobimatu käitumine

Samal teemal

Kultuuriminister Tõnis Lukase sõnul oli kõnes võõristus kogu Eesti ühiskonna suhtes. „Paaril korral pöörduti süüdistustega ikkagi kõigi kohalviibijate poole. Arvan, et klišee rahvavaenulikust eliidist saab olla ikkagi samastamine Vene ühiskonnaga, mida Sveta paremini tunneb. Aga meil ei ole asi nii!“

Grigorjeva väitis kõnes, et Eestis ei ole poemüüjal võimalik peaministriks saada ja märkis imena juba seda, et temasugune lihttööliste ja eesti-vene segaperekonnast pärit naine saab roosiaias presidendi vastuvõtul kõnet pidada.

Kultuuriministri sõnul ei olnud see sõnavõtt kohane. „Ka minu isa oli tööline, ema keraamik – mis see siia puutub? Kas anarhistlik revolutsioon? Ei – lihtsalt pidupäevale sobimatu käitumine, mis näitas, et ei saada aru, mida iseseisvus eestlastele ja tegelikult kogu Eesti ühiskonnale tähendab,“ sõnas kultuuriminister.

Kaua võib? Oksemaik tõuseb kurku

Riigikogu EKRE fraktsiooni liige Peeter Ernits teatas, et Sveta Grigorjeva, kelle president enda järel kõnepulti lükkas on hale kuju. Näiteks toob ta isikliku juhtumi Grigorjeva minevikust.

„Alles see oli, kui kuulsin Grigorjevat ühel ööl Tallinna kesklinnas Dublineri nimelise kõrtsi ees karjumas, et teda vägistatakse, kui luuletaja Jürgen Rooste oma purupurjus armastatut hullema vältimiseks taksosse üritas paigutada. Väga piinlik oli kuulata, kuidas lapsed isata jätnud naine Jürgenit alandas. Ja nüüd esitleb president seda vene tüdrukut meie uue ja kartmatu arvamusliidrina. Kersti, oksemaik tõuseb kurku, järjekordne mikkpärnits. Kaua võib?“ 

Käed eemale Sveta Grigorjevast!

Luuletaja kaitseks astub välja Keskerakonna minister Tanel Kiik. Sotsiaalminister märkis, et Grigorjeva tõi oma kõnes välja aastakümnete jooksul lahendamata sotsiaalsed probleemid. 

„Märkasin, et mitmetele inimestele mõjus tema sõnavõtt ehmatavalt või suisa vihastavalt. Jah, ühiskonnakriitilise luuletaja sõnakasutus oli terav ja tundlik, nagu ta looming, aga probleemid, millele Grigorjeva tähelepanu juhtis, on tõesed. Mul on olnud õnn sündida haridust väärtustavas kultuuriinimeste peres, kuid tean väga hästi, mida tähendab vähesega hakkamasaamine. Mäletan selgelt, kui oluline oli meie kolmelapselise pere toimetulekuks tasuta koolitoit ja ühistransport,“ kommenteeris Kiik.

Kiik seletas, et teab, mida tähendab kanda sugulastelt saadud ja second-hand poest soetatud riideid, mitte seetõttu, et see on moes või keskkonnasõbralik, vaid seepärast, et uute asjade ostmine käib perele üle jõu. „Olles Lasnamäel üles kasvanud, tean ma ka paljude lapsepõlvesõprade näitel, kui keeruline on vene emakeelega noortel meie ühiskonnas läbi lüüa,“ sõnas ta ja lisas, et kui aastatega on Eestis paljud asjad läinud paremaks, on sotsiaal- ja integratsioonivaldkonnas tööpõld jätkuvalt ülisuur.

Grigorjeva tegi kõnes ka torke Keskerakonna pihta. „Ma olen venelane, kes ei hakka kunagi valima erakonda, mis kaasas valitsusse inimesed, kellest nii mõnigi teab väga täpselt, kui palju lapsi peab minuvanusel naisel olema, kellesse ma võin armuda ja kellega ma tohin abielluda.“

Kiik kaitses erakonda öeldes, et nad pole kunagi eitanud tõsiseid valukohti eesti-vene lõhestatuses. „Püüame olukorda parandada läbi inimkeskse sotsiaalpoliitika ning rahvusvähemuste, naiste ja meeste võrdse kohtlemise. Seda tõestavad nii meie ühiskonna vaesemat osa toetavad otsused riigi tasandil ja kohalikes omavalitsustes kui ka vajalikud toetusmeetmed COVID-19 kriisi ajal. Samuti on märkimisväärne, et just Keskerakond on usaldanud juhtivatele kohtadele nii eesti kui vene emakeelega inimesi, sõltumata nende soost, vanusest või muudest tunnustest,“ sedastas ta.

Eesti ühiskonna reaalseid murekohti eitavatele ning valuliselt reageerinud kriitikutele on Kiigel ainult üks sõnum. „Tõde võib olla valus kuulata, aga see ei muuda selle olemust. Käed eemale Sveta Grigorjevast!“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee