Eesti uudised

Sveta Grigorjeva: me oleme kuradi sitas seisus (37)

Ohtuleht.ee, 20. august 2020, 20:42
Foto: Erki Pärnaku
Taasiseseisvumispäeva vastuvõtul esines kriitilise kõnega luuletaja Sveta Grigorjeva, kes Õhtulehele antud intervjuus märkis, et kui Eestis elab ligi 300 000 inimest suhtelises vaesuses, siis me pole nii edukad kui me arvame.

"Asi on selles, et meie mahajääjad täna valivad populiste, sest eelnevad valitsused pole nendega tegelenud. Ma ei räägi Narvast, Kohtla-Järvest, vaid ka maal, Lõuna-Eestis elavatest inimestest," ütles Grigorjeva. 

Ta lisas, et oma päritolult ja sotsiaalselt majanduslikult olukorralt võiks ta samuti olla inimene kes valib EKREt. "Kuna mul oli ligipääs haridusele, siis ma pole see inimene. Ma üritan aru saada neist inimestest, sest ma ise olen sealt pärit. Ma olen vastu populistide kultuurile, kes manipuleerivad minu inimestega."

"Me oleme kuradi sitas seisus, meil on liiga palju vaeseid inimesi. Mitte ükski erakond ei tegele lihttöölistega, see mass on jäätud populistidele. Meil on neoliberaalseid erakondi, keda ma ei vali, sest nad ei esinda minu huve, neid ei huvita, kas ma ujun või upun," lisas Grigorjeva. 

Ta soovitas valitsusel sotsiaalsüsteem üle vaadata. "Kasvõi näiteks kodanikupalk oleks algus. Kui ma pean kogu aeg muretsema, kuidas üüri maksta ja lastele riideid osta, siis mul polegi võimalust kriitiliselt mõelda, siis ma kuulangi lihtsat lauset ja mõtlen, et nemad päästavadki minu ja ma valin neid."

"Pelgalt tõik, et täna teie ees sellisel üritusel presidendi vastuvõtul roosiaias kõneleb lihttööliste ja eesti-vene segaperekonnast pärit noor naisterahvas, on pisike ime, on pigem erand," märkis Grigorjeva oma kõnes. 

"Kuigi rääkimine võib kujuneda ohtlikuks, ei taga vaikimine samuti kaitset. Ma olen täna siin, murdmas oma vaikust teadmisega, et mind võib oodata nii poliitiline tagakiusamine, nii tänaste kui tulevaste töölepingute ülesütlemised, aga ehk isegi kohtukutse, see on tänapäeva nõudliku ja kohati vihast häält tegeva naise reaalsus."

Ta märkis, et leidis üks hetk end riigist, kus sõna oli antud temast paarkümmend aastat vanemate, majanduslikult kindlustatud ja end puhastverd eestlasteks pidavatele meesterahvastele. "Riigist, mille tänane koalitsioon tegeleb muuhulgas naiste, noorte, vähemuste, välistudengite, võõrtööliste ja kohalike tööandjate alandamisega."

"Ma leidisn end riigist, mille tänane koalitsioon juurutab jõuliselt arvamust, et vaba riik ja vaba inimeseks olemine on võimalik vaid teatud mõtlemise, rahvuse, rassi, usutunnistuse ja seksuaalse sättumuse arvelt. Ometigi ei saa mitte vaiki olla. Ma olen eestlane, kes ei valiks endiselt erakonda, mis oma 17-aastase valitsustegevuse, õigem oleks öelda: tegematajätmistega, on omajagu sillutanud teed tänastele populistidele."

Grigorjeva kinnitas, et ometigi ei saa ta vaiki olla. "Ma olen venelane, kes ei hakka kunagi valima erakonda, mis kaasas valitsusse inimesed, kellest nii mõnigi teab väga täpselt, kui palju lapsi peab minuvanusel naisel olema, kellesse ma võin armuda ja kellega tohin abielluda. Aga lisaks sellele olen ma kõigest üks lihtne inimene, kes saab populiste valivast rahvast mingis mõttes aru."

"Eesti on väga kaugel riigist, kus mõnest lihttööliste üleskasvatud müüjatüdrukust võib saada peaminister, veel vähem president," adresseeris Grigorjeva kõne lõpuosa Mart Helmele. "Eriti, kui selle müüjatüdruku nimi on näiteks Maša, Vera või Sveta. Võib spekuleerida, et 21. sajand ei alanud mitte de facto sellel kevadel. Tulevik näis tume juba ammu enne pandeemiat. Me kas laseme oma silmadel järk-järgult süveneva pimedusega harjuda või hakkame kohe praegu, kohe praegu suunama valgust nendesse nurkadesse, mille olemasolu me oleme seni ignoreerinud või osanud seni peamiselt häbeneda. Vastasel juhul istuvad edaspidigi valitsuses riigikogus ja ehk isegi tulevase presidendi toolil peamiselt vaid iseenda ja ühiskonna väga väikses segmendi heaolu pärast muretsevad meesterahvad, kelle üheks hirmu kehastuseks on suurte unistustega tüdrukud, müüjatüdrukud Lasnamäelt, Sillamäelt, Kohtla-Järvelt, Valgamaalt, Narvast, Elvast, Põlvast, Võrumaalt, Otepäält."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee