Poliitika

FOTO | Mis toimub Valgevenes? President Kaljulaid sai asja arutamiseks ministritega kokku (1)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 20. august 2020 11:52
President Kaljulaid koos ministritegaFoto: Mattias Tammet
President Kersti Kaljulaid kutsus neljapäeva hommikuks kokku nõupidamise peaminister Jüri Ratase, kaitseminister Jüri Luige ja välisminister Urmas Reinsaluga, et arutada viimaseid arenguid Valgevenes ning Eesti seisukohti ja edasisi tegevusi.

„Meie eesmärk on, et Valgevene rahvas saaks vabalt otsustada oma tuleviku üle. Eriti tänasel päeval on meil siin Eestis seda eriti asjakohane meenutada,“ ütles Vabariigi President pärast nõupidamise lõppu. „Eesti on senistele sündmustele reageerinud adekvaatselt. Meie seisukohad on olnud selged, jõulised, õigeaegsed. Valgevene valimised ei olnud vabad ega õiglased ning seepärast me neid ka ei tunnusta,“ lisas president Kaljulaid.

Riigipea sõnul on edasiste arengute puhul oluline ka demokraatlike riikide ühtsus ja reaktsioonide koordineeritus. „Balti riigid on neis küsimustes olnud ühtsed. Paiknedes ju siinsamas Valgevene kõrval, on see ääretult oluline signaal ka Valgevene rahvale. Niisamuti on märgiline Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Micheli eilne vastavasisuline seisukoht. Koordineeritus on oluline ka Euroopa järgmiste sammude, võimalike sanktsioonide kehtestamisel ja nende mõjususe tagamiseks,“ sõnas riigipea.

Lisaks Valgevene sündmustele arutati kohtumisel ka sel nädalal Malis toimunud riigipöördega seonduvat.

Samal teemal

20.07.2020
Valgevenes suri kuulitabamuse saanud protestija, märulipolitsei OMON asus taas Minski meeleavaldajaid kiusama
19.07.2020
Lukašenka süüdistas opositsiooni riigipöördekatses
18.07.2020
Valgevenelanna: Lukašenka selja taga seisavad praegu ainult võimu kaotamise hirmus bürokraadid
18.07.2020
Vene opositsioon loodab Valgevene protestidest kasu lõigata