Maailm

KAS MA POLEGI KODUS?! Tuhanded napsitanud okinawalased uinuvad sooja ilmaga otse sõiduteedel 

Toimetas Aare Kartau, 19. august 2020 11:40
Alkoholiuimas tegelased vajuvad lihtsalt sõiduteel pikali ja uinuvad. See on Okinawas tõsine probleem.Foto: twitter.com/Johnny_suputama
Jaapanis Okinawa saarel levib kummaline ja ohtlik trend rojo-ne. Nimelt jäävad paljud sealsed elanikud purjuspäi magama otse sõiduteedele. Ise arvavad nad tihti, et on juba koju jõudnud.

Kohalik politsei teatas möödunud aastal enam kui 7000 rojo-ne juhtumist, vahendab The Guardian. Rojo-ne tähendab jaapani keelest tõlgituna „teel magamist“. Seda nähtust soosivad Okinawa malbed ilmastikutingimused ja kohaliku vägijoogi awamori – riisil põhinev kange alkohol, mida juuakse tavaliselt vee ja jääga – tarvitamine, mida on saarel valmistatud juba sadu aastaid. 

„Enne Okinawasse saabumist ma isegi ei teadnud, mida termin „rojo-ne“ tähendab. Ma usun, et see on Okinawa unikaalne fenomen,“ rääkis Okinawa prefektuuri politseiülem Mainichi Shimbun. Ametivõimud kohtavad sageli alkoholiuimas okinawalasi, kes kasutavad tee äärekivi padjana. Sageli on nad üleriided seljast visanud, ilmselt uskudes, et on juba kodus.

Enamikel kordadel äratatakse teel tukastajad enne suurema kahju tekitamist raskest unest üles, ent juhtub ka õnnetusi. Eelmisel aastal tuvastatud 7221st rojo-ne juhtumist põhjustas õnnetuse 16, neist kolm lõppes surmaga. Rojo-ne on kohalike seaduste järgi kriminaalkuritegu, mis võib lõppeda 50 000 jeeni [ligi 400 euro] suuruse rahatrahviga.

Okinawa politseiprefektuuri liiklusosakonna juht Tatsuo Oshiro ütles, et korrakaitsjad näitavad paadunud õigusrikkujatele vähe armu. Samuti palus ta elanikel vähendada awamori tarbimist. „Ärge saage minust valesti aru, alkohol pole halb. Lihtsalt liigne joomine on halb,“ selgitas Tatsuo.

Koroonaviirusest tingitud piirangud Jaapani ööelule pole suundumust aeglustanud. Selle aasta esimese kuue kuuga sai politsei vaatamata valitsuse kehtestatud reeglitele 2770 rojo-ne'ga seotud hädaabikõnet, mida on umbes sama palju kui mullu. Samuti pole ulatuslikud raadioteavitused ja fotohoiatused rojo-ne ohtlikkuse kohta veennud okinawalasi sellest loobuma. Suvel, kui ilm muutub soojemaks, tõdevad kohalikud omavalitsused lootusetult, et rojo-ne „epideemial“ pole piire.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee