Eesti uudised

ÕL VIDEO | Autistliku lapse ema pelgab: mida toob uus kooliaasta? 

Gitta Riener | Video: Tiina Kõrtsini, Gitta Riener, 19. august 2020 18:00
Foto: Tiina Kõrtsini
"Tugisüsteem siiamaani ei olnud toetav. Ehk sellest aastat midagi muutub," loodab autistliku poja ema Kristel, kes sooviks kooliga suuremat koostööd. Kevadine distantsõpe samas 12aastasele poisile sobis.

Tallinlanna Kristeli 12aastane autistlik poeg läheb sügisel tavakoolis kuuendasse klassi. Ema sõnul ootab ta kooliga rohkemat koostööd. Poisi hinded on olnud siiani korras, aga ema sõnul on suunamist ja sundimist olnud hästi palju. "Tal on autismi kergem vorm. See ei sega teda tavaelus, vaid pigem ongi tal raskusi koolis," räägib Kristel.

Samal teemal

Kristel selgitab, et poja sümptomid võivad olla igale lapsele omased, aga temal väljenduvad need natuke raskemalt. "Pingeolukorras muutub ta närviliseks. Siis tekivad keskendumishäired. Mõte hajub hästi kiiresti. Kui õpetaja tunnis räägib, siis poeg vaatab aknast välja ja mõlgutab omi mõtteid," toob Kristel mõned näited. 

Ema sõnul poeg sellest välja ei kasva. "Lihtsalt tuleb kool läbi käia, raskuste kiuste. Tavaliselt öeldakse, et selle diagnoosiga lapsed võivad olla ka andekad. Kunagi ei tea, kus tema andekus välja paistma hakkab," sõnab ema. 

Poisile võivad raskemad olla eesti keel ja matemaatika. "Ootan koolilt, et õpetaja pigem tegeleks või suunaks paremini, et ta saaks koolist abi. Mitte see, et mina hakkan kodus otsima õppimisel abi. Tegelikult kool on ju see koht, kus ta peaks omandama neid asju. Mina kodus ei oska kõike hästi nii õpetada," leiab Kristel.  

Kristel ei tea täpselt, mida kool tema poja puhul sellest aastast muudab: "Paaris aines peaks olema kohandatud ainekava."

Kevadine distantsõpe aga poisile sobis. "Arvuti teel õppida oli poisi jaoks lihtne. Ta ei pidanud istuma kellast kellani klassiruumis. Tal oli oma aeg, mille jooksul ta pidi asjad ära tegema," räägib Kristel. "Mina temaga kodus ei õppinud. Õnneks ta oskas ise lahendusi otsida, kust saaks abi."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee