Foto: AP/Scanpix
Toimetas Kert Kõiv 17. august 2020 16:17
Californias haruldane suvine äikesetorm tõi välgulöökidega kaasa metsapõlengud, mille tõttu on sajad inimesed pidanud kodudest lahkuma. Jätkuvalt on ohus umbes 4500 majapidamist. Põlengust tekkinud tulepilved on tõstnud õhutemperatuuri ning rikkunud osoonikihti ja õhukvaliteeti.

Foto: SIPA/Scanpix

Ebatavaliselt võimas äikesetorm vallandas Angelese riigimetsas mitu väikest ja ühe suurema metsapõlengu. Tuli on tänaseks rüüstanud umbes 45ruutkilomeetrise ala. Pühapäevase seisuga oli kontrolli alla saadud kõigest 12% põlengust. Angelese riigimetsa mägine maastik, kuni 7 m/s kerkinud tuul ja kuni 43°C kerkinud temperatuur soodustasid päästjate sõnul põlengu korrapäratut levimist.

Foto: Reuters/Scanpix

Ka Põhja-Californias on intensiivne ilm kahjustusi tekitanud. Mere kohal möllanud troopilise tormi niiskus tekitas pühapäeval San Francisco lahes äikesetormi, mis vallandas väiksemaid tulekahjusid ning kahjustas elektriliine lahe ümbruses. Rahvusliku ilmateenistuse andmetel esines 33 m/s tuulepuhanguid, mis võib uue tormi tekitada.

Lõunaranniku Õhukvaliteedi Ameti teatel võib õhukvaliteet lähipäevil mitmes rajoonis langeda tervisele kahjuliku või väga kahjuliku tasemeni. California Ülikooli kliimateadlane Daniel Swain teatas Twitteris, et tegu võis olla suurima äikesetormiga San Francisco lahe piirkonnas ning kuumima ööga aastate jooksul.