Eesti uudised

Mart Helme nõuab Tarandilt ja Ilveselt valeväidete ümberlükkamist ning 50 000 euro suurust kahjutasu (3)

Toimetas Hindrek Pärg, Marvel Riik, 17. august 2020 15:12
Mart HelmeFoto: Merilin Ulm
Siseminister Mart Helme esitas vandeadvokaadi vahendusel Indrek Tarandi ja Toomas Hendrik Ilvese vastu hagihoiatuse, teatas pressiteates EKRE. Tarandil ja Ilvesel on aega kümme päeva, et sõnad tagasi võtta ja valuraha ära maksta.

Helme nõuab hagihoiatuses Tarandi ja Ilvese esitatud laimavate valeväidete ümberlükkamist kümne päeva jooksul, ebaõigete andmete edasise avaldamise lõpetamist ning mittevaralise kahju hüvitamist summas 50 000 eurot. Hagihoiatuses esitatud nõudmiste mittetäitmise korral pöördub Helme kohtusse.

Pressiteates tuuakse välja, et ministri sõnul on väär välisministeeriumi endise kantsleri Tarandi väide 4. augusti Eesti Ekspressist, nagu oleks ta endise suursaadikuna Moskvas jäänud välisministeeriumi sisekontrollile vahele 500 000 Eesti krooni mittesihipärase kasutusega. Samuti on väär endise välisministri Ilvese väide 5. augusti Eesti Päevalehes, nagu oleks Helmel esinenud rahaasjadega probleeme ja ta kutsuti suursaadiku kohalt Moskvast varem tagasi seoses segadusega rahaasjades.

Indrek Tarand.Foto: Ilmar Saabas / Ekspress Meedia

Samal teemal

 „Toonane välisminister Toomas Hendrik Ilves tegi miskipärast otsuse, et Moskva suursaadiku koht on sensitiivne, pole vaja Eesti-Vene suhteid löögi alla seada ja seda juhtumit seaduse alusel menetleda ei tohiks, siis veenis ta oma seisukohta kaitsma ka peaminister Mart Laari ja president Meri ning ministeeriumi kantsleri käed olid olukorra lahendamisel paljuski seotud,“ kirjutas Tarand toona Ekspressis. Välisministeeriumi endine kantsler Indrek Tarand väitis, et Helme pidi 2001. aastal omal soovil välisministeeriumist lahkuma, sest jäi sisekontrollile vahele 500 000 Eesti krooni mittesihipärase kasutusega.

Ilves kinnitas Eesti Päevalehele, et rahaline segadus oli tõepoolest. „Eesti riik ei saa lubada skandaalset korrumpeerunud saadikut. See oleks venelastele liiga magus pala ja meie näitaksime ennast järjekordselt lihtsate sovieetidena,” selgitas Ilves, miks ta Helme saadiku kohalt vaikselt tagasi kutsus.

„Olen kõikide nende aastate jooksul korduvalt kõik need laimud ümber lükanud. Olen kinnitanud, et mul on olemas panga- ja kõik muud dokumendid, aga ikka usutakse neid, kes valetavad,“ ütles Helme Õhtulehele. Siseminister Mart Helme avaldas imestust, miks usutakse valetajaid ja laimajaid, mida Ilves ja Tarand tema hinnangul on. „Ainus, kes õiget juttu räägib, olen mina, aga mind ei usuta. Ma ei tea, miks see on ikka niimoodi.“

Ka toonane peaminister Mart Laar ei soostunud Tarandi juttu ümber lükkama. „Midagi kindlasti oli. Indrek niisama ei räägi, ma arvan. Kui Indrek midagi ütleb, siis ma arvan, et ta teab, mida räägib,“ lausus Laar uudisteportaalile ERR.

Mart LaarFoto: Alar Truu

Helme hagihoiatus Laari, kes kuulub koalitsioonipartneri ehk Isamaa hingekirja, aga ei puuduta. Helme hinnangul pole endine peaminister midagi kinnitanud. „Mart Laar ei ole ju mitte midagi öelnud peale selle, et Indrek [Tarand] teab paremini.“

Kuku raadio 5. augusti saates „Saade“ ütles Tarand, et tema on võimalikuks kohtulahinguks valmis. „Eesti vabariik on vaatamata EKRE tegutsemisele ja olemasolevale valitsusele siiski õigusriik ja töötab põhiseaduse alusel. Muidugi tuleb olla valmis, kui keegi taotleb õigusmõistmist. Neil on selleks õigust küll ja veel,“ ütles Tarand.

Samas saates kinnitas Tarand, et ta suudab oma väiteid tõestada. „Minu [Ekspressi] käsikirjas on esitatud lihtsalt küsimus, et lapsed arvutavad liitmistehet, liidavad mingid tulud ja kulud kokku ja saavad erineva summa. Mina saan erineva [summa] kui siseminister ja endine suursaadik Mart Helme on hiljem ajakirjanduses väitnud. Selle ma tõestan iga kell ära, selles ei ole mingit küsimust.“

Endine ajakirjanik ja praegune justiitsministri nõunik Kalle Muuli ütles 7. augusti Kuku saates „Muuli ja Riikoja“, et kaabakatega pole mõtet kohut käia. „Teie [Ilves ja Tarand] ministeeriumi juhtidena mätsisite selle kinni, ei andnud kurjategijat politseisse jaa nüüd tulete ja haudude selle pinnalt poliitilist kättemaksu?! See on ju pättide räkit: kõigepealt paneme üheskoos toime kuriteo ja siis hoiame seda aastaid šantažeerimisvahendina,“ rääkis Muuli, kelle hinnangul on kogu skandaal poliitiline kättemaks, sest Helme esindab valet parteid.

Toomas Hendrik IlvesFoto: Andres Putting / Ekspress Meedia

Helme kinnitab pressiteates, et mitte üheski Moskva rahaasju puudutavas auditis ei ole tehtud talle etteheiteid. „Suursaadik tegeleb minimaalselt administratiivse tööga, tal puudub koguni võimalus omatahtsi rahade kasutamise üle otsustada. Ministeeriumi haldusalas eelarvevahendite kasutamise üle otsustavad ja vastutavad minister, kantsler, asekantsler ja haldusosakonna juht, aga mitte suursaadik,“ selgitab Helme.

„Tõele ei vasta ka väide, et Ilves kutsus mind Moskvast suursaadiku kohalt enne tähtaega tagasi. Tegelikult minu lähetust hoopis pikendati paari kuu võrra ja tagasikutsumise asemel asusin välisministeeriumi sisekonkursi järel tööle ministeeriumi asekantslerina. Tarandi ja Ilvese levitatud jutt on laim ja see omab ainult poliitilise ärapanemise eesmärki. Esitasin hagihoiatuse, sest laimamine ei tohi Eestis olla karistamatu tegevus,“ ütleb Helme.

Helme töötas Eesti suursaadikuna Moskvas aastatel 1995–1999.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee