Venemaal loodud Sputnik V ei tekita veel kohalikes arstides ja lääneriikide ekspertides usaldust.Foto: EPA/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 14. august 2020 15:29
Enam kui pooled Vene arstid pole valmis endale kohalikku uut koroonavaktsiini süstima, selgus RBC uudistesaidi korraldatud küsitlusest, kus osales 3040 meditsiinitöötajat.

Venemaa riigipea Vladimir Putin kuulutas teisipäeval, et uus koroonavaktsiin Sputnik V tagab viiruse suhtes „püsiva immuunsuse“. Vaktsiini manustas paljude vabatahtlike kõrval ka Putini üks tütardest. Lääne tervishoiuametnikud on Vene imevaktsiini suhtes skeptilised ja kahtlevad selle ohutuses ja tõhususes.

RBC korraldatud küsitlusest selgus, et ka kohalikud arstid pole vaktsiini suhtes ülemäära optimistlikud, vahendab The Moscow Times. 52% enam kui 3000 Venemaa meditsiinitöötajast, kes uuringust osa võtsid, kinnitasid, et nemad uut koroonavaktsiini veel manustada ei julgeks. RBC andmeil oli vaid 24,5% nõus end Sputnik V-ga vaktsineerima.

52% Venemaa meedikutest, kes vaktsineerimisest keelduksid, mainis 66% põhjusena ebapiisavaid andmeid, mis viitaks selle efektiivsusele. 48% ütles, et see arendati välja kahtlaselt kiiresti. Arstidest, kes keeldusid end vaktsineerimast, vastas 20%, et soovitavad siiski Sputnik V-d oma patsientidele, kolleegidele ja sõpradele. 

Vene tervishoiuministri asetäitja Oleg Salagai teatas küsitlust kommenteerides, et tulemused on võrdsed spekuleeritud kursiga ja on täiesti normaalne, et usaldus teenitakse välja aastatepikkuse kasutamisega. „Ent ei tohi segamini ajada usaldust ametliku ohutuse ja tõhususe hindamisega. Need tulemused võimaldavad ekspertidel kindlad olla, et vaktsiini saab kasutada,“ selgitas Salagai.