Valgevenelaste protest diktaatorluse vastuFoto: Scanpix
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk 14. august 2020 09:52
Eesti, Läti, Leedu, Poola, Taani ja Tšehhi välisminister tegid Euroopa Liidu kõrgele esindajale Josep Borrellile ning naabruspoliitika ja laienemise volinikule Olivér Várhelyile ühise pöördumise, et arutada tänasel erakorralisel ELi välisministrite videokohtumisel Valgevenes inimõiguste rikkumiste eest vastutavatele isikutele sanktsioonide kehtestamist ning Valgevene kodanikuühiskonna toetamist. 

Ühises pöördumises tõid välisministrid esile, et Valgevene inimesed näitasid presidendivalimiste käigus üles soovi demokraatlikuks muutuseks riigis. Paraku on opositsiooni korraldatud rahumeelsed meeleavaldused võimude poolt vägivaldselt alla surutud ning rõhumine jätkub.

Ministrid rõhutasid idapartnerluse rolli kodanikuühiskonna toetamisel Valgevenes. Oluline on toetada vaba ajakirjandust.

Samuti avaldasid ministrid arvamust, et Euroopa Liit peaks võtma vahendaja rolli, tagamaks dialoogi poolte vahel.

Kirjas rõhutasid välisministrid, et tähelepanu peaks olema meeleavalduste käigus kinnipeetute kohesel vabastamisel. Selleks on vajalik teema tõstatamine rahvusvahelistes organisatsioonides. Euroopa Liidu liikmesriikide eestvedamisel peaks Valgevene võimude tegevusi arutama ÜRO Inimõiguste Nõukogus ja teistes inimõigustele keskenduvates organisatsioonides.

Samuti võib Valgevenes toimuvate arengute tõstatamine konfliktiennetuse ja tõsiste inimõiguste rikkumiste vaatest olla oluline ÜRO Julgeolekunõukogus, juhul, kui edasised sündmused seda tingivad. Ka üleeile, 12. augustil väljendas Eesti välisminister ÜRO Julgeolekunõukogu ametlikul kohtumisel muret Valgevenes toimuva üle.