Benjamin Netanyahu (vasakul) ja Mohammed Al Nahyan jõudsid kokkuleppele.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 14. august 2020 09:24
Iisrael ja Araabia Ühendemiraadid (AÜE) on jõudnud suhete normaliseerumiseks viimaks kokkuleppele. Nimelt nõustus Iisrael, et peatab oma vastuolulised plaanid Läänekalda okupeeritud osade annekteerimiseks, kirjutab BBC.

Praeguse ajani pole Iisraelil seni olnud diplomaatilisi suhteid Pärsia lahe äärsete araabia riikidega. Ühised mured Iraani vastu survestasid Iisraeli ja AÜEd looma mitteametlikke kontakte. Palestiina juhid olid väidetavalt kokkuleppest üllatunud. Sealse presidendi Mahmoud Abbasi esindaja sõnul oli tehing riigireetmine ja Palestiina suursaadik AÜEs kutsuti tagasi. 

Kokkulepet vahendanud Donald Trump nimetas Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ja Araabia Ühendemiraatide kroonprints Mohammed Al Nahyani vahelist lepet „tõeliselt ajalooliseks hetkeks“. See oli Iisraeli jaoks alles kolmas rahuleping araabia riigiga pärast nende iseseisvumist 1948. aastal. 1979. aastal sõlmiti rahu Egiptuse ja 1994. aastal Jordaaniaga. „Nüüd kui jää on murtud, loodan, et Araabia Ühendemiraatidele eeskujule järgneb rohkem araabia- ja moslemiriike,“ teatas Trump ajakirjanikele. Ta kinnitas, et lähinädalatel toimub Valges Majas leppe allkirjastamistseremoonia. Kokkulepe võib analüütikute sõnul tähendada Trumpile välispoliitilist võitu, mis on novembris toimuvaid presidendivalimisi üsna oluline.

Siiski tekitab rahuleping küsimusi. Netanyahu ütles ühes kohalikus telesaates, et „viivitab“ Jordani Läänekalda annekteerimisplaaniga, ehkki need „jäävad lauale“. Annekteerimine muudaks mõned Läänekalda piirkonnad ametlikult Iisraeli osaks. „Minu plaanis rakendada meie suveräänsust Juudamaale ja Samaariale koostöös USAga pole mingit muutust. Olen sellele pühendunud. See teema jääb lauala,“ kõneles Netanyahu. Iisraeli peaministri sõnul hakatakse tegema AÜEga koostööd muuhulgas koroonaviiruse vaktsiini loomisel ja mitmetes teistes valdkondades.