Poliitika

VIDEO | Peaminister Ratas: peame looma Valgevenega poliitilise dialoogi 

Johanna-Kadri Kuusk, 13. august 2020, 11:56
Jüri RatasFoto: Robin Roots
Iganädalasel valitsuse pressikonverentsil on seekord peaminister Jüri Ratas, rahandusminister Martin Helme, rahvastikuminister Riina Solman, välisminister Urmas Reinsalu ja sotsiaalminister Tanel Kiik. 

Ratas: Valgevene on murekoht

Peaminster Ratas nentis, et Valgevenes toimuv on väga murettekitav. „Euroopa vastus peab olema ühtne ja tugev. Mõistame hukka igasuguse vägivalla ja kutsume üles Valgevenet lõpetama igasuguse vägivalla protestijate suhtes,“ teatas Ratas.

Peaminister märkis, et valitsuse reservist eraldati veel kolme asja jaoks raha. Üks oli raha toetuseks Liibanonile, teine isikukaitsevahendite varude kogumiseks ja kolmandana miljon eurot terviseameti tugevdamiseks.

Reinsalu: Valgevenega on vaja poliitilist dialoogi

Välisminister teatas, et valitsus otsustas toetada Beiruti plahvatusega seoses UNICEFi ja ka Liibanoni Punast Risti.

Valgevene osas sõnas Reinsalu, et välisministeeriumisse on jõudnud info, et Valgevenes on kinni peetud üks Eesti kodanik. „Valgevenes on praegu selline olukord, mis nõuab Euroopa riikidelt kiiret ja otsustavat käitumist. Peame survestama neid lõpetama vägivalda protestijate vastu. Teiseks on vaja survestada neid vabastama kõiki poliitilistel põhjustel kinni peetud inimesi. Samuti peab neid survestama poliitilisele dialoogile,“ seletas minister. Ta lisas, et sotsiaalmeedias ringlevad miljonid pildid inimeste valimissedelitest, millest on samuti näha, et Valgevenes ei olnud tegemist vabade valimistega.

„Euroopa liidu poolelt on oluline pidada kõigiga praegu dialoogi. Nii aktivistide kui Valgevene võimudega. Kahtlemata on kogu selles kontekstis Valgevene inimeste õiguste osas Eesti seisukoht, et me toetame selle rahva iseseisvust,“ kinnitas ta.

Rahvusvahelise reisimise osas nentis välisminister, et nakkus on tõusutrendis ja reedel tulevad uuend numbrid, mis määravad, millistes riikides on tarvis jääda nädalateks karantiini. „Need, kes peavad reisima, neil soovitan kindlasti omada reisikindlustust,“ soovitas ta.

Kiik: ring tõmbub koomale

Sotsiaalminister tänas valitsus terviseameti rahalise toetamise eest. „Eelmise kriisi ajal oli näha, et terviseamet töötas inimevõimete piiril ja sellest ka üle. Lisaraha suurendab võimekust,“ sõnas Kiik.

Koolitervishoius muudetase Kiige sõnul samuti süsteemi. „Loogika on selles, et me jagaks teenust just neile, kellel selleks vajadus on. Me ei saa seda ühe rahastusega võtta,“ seletas minister.

„Ring tõmbub koomale. Neid riike, milles on nakkuskordaja alla 16, on väga vähe. Tõusutrend on globaalbe ja reisimisel on ettevaatlikkus väga oluline. Isegi kui teile ei rakendu seda kahe nädalast isolatsiooni reeglit, siis soovitan ikkagi reisilt naastes kodus püsida ja enda sümptomeid jälgida,“ seletas Kiik.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee