Maailm

ESMAKORDNE: Joe Biden valis asepresidendikandidaadiks mustanahalise Kamala Harrise (2)

Toimetas Aare Kartau, 12. august 2020 09:10
Kamala Harrisest sai esimene mustanahaline asepresidendikandidaat.Foto: Reuters/Scanpix
Demokraatide presidendikandidaat Joe Biden nimetas oma kaaskandidaadiks ja potentsiaalseks tulevaseks asepresidendiks kirevate juurtega Kamala Harrise. Ta on selles rollis esimene mustanahaline naine ja ka esimene Aasia päritolu ameeriklane.

55aastast India-Jamaica päritolu Harrist on juba pikalt peetud poliitikuks, kellest saab Bideni parem käsi, kirjutab BBC. Praegune California senaator ja endine peaprokurör on nõudnud keset üleriiklikke rassismivastaseid proteste tungivalt politseireformi.

Samal teemal

Juba märtsis lubas Joe Biden nimetada kaaskandidaadiks naise. Ta sattus viimastel kuudel surve alla valida sellele kohale mustanahaline naine, kuna protestivad afroameeriklased on demokraatliku partei jaoks võtmetähtsusega valijaskond. Varem on vaid kahel korral esitatud naissoost isik asepresidendikandidaadiks – demokraat Geraldine Ferraro 1984. aastal ja vabariiklane Sarah Palin 2008. aastal. 

Demokraatide presidendikandidaat säutsus Twitteris, et tal on suur au nimetada Harris oma kaaskandidaadiks. Biden kirjeldas naist kartmatu võitlejana ja riigi ühe parema avaliku teenistujana. Muuhulgas mainis mees, et tema viis aastat tagasi siitilmast lahkunud poeg tegi Harrisega tolle prokuröriajal tihedat koostööd. Harris ise säutsus veidi hiljem, et Biden suudab Ameerika inimesi ühendada, sest ta on „kogu oma elu meie eest võitlemisele pühendanud“. Harris avaldas lootust, et Biden ehitab presidendina riigi üles selliselt, et see vastaks kõigi ameeriklase ideaalidele. 

Kamala Harris kandideeris ka ise demokraatide eelvalimistel, ent tal ei õnnestunud piisavat toetust koguda. Detsembris presidendirallist välja langenud kandidaat kritiseeris tollal Bidenit, kes kiitis oma häid suhteid rassilist segregatsiooni toetanud endiste senaatoritega. 

Harris sündis Californias Oaklandis kahe immigrandi perekonda. Tema ema oli India päritolu ja isa sünnipaik oli Jamaica. Ta õppis Howardi ülikoolis, mis on ajalooliselt mustanahalistele suunatud õppeasutus. Harris on öelnud, et on alati oma identiteediga rahul olnud ja kirjeldab end lihtsalt „ameeriklasena“.

Samal teemal

16.10.2019
USA demokraatide debatt: miljardäre ei tohiks olemas olla!
01.08.2019
ÕL USAs | Pooleldi mahajäetud Detroidi elanikud tahavad presidendikandidaatidelt tasuta arstiabi ja uusi töökohti
21.01.2019
USA VALIMISED: kurikaelte hirm Kamala Harris loodab saada esimeseks mustanahaliseks naispresidendiks