Abivajajatele jagatakse Beirutis toidupakikesi.Foto: AFP/Scanpix
Ohtuleht.ee 11. august 2020 15:09
Liibanoni peaminister teatas esmaspäeva õhtul, et terve valitsus astub tagasi. Paljud liibonlased süüdistavad riigi liidreid hooletuses ja korruptsioonis, mis viis eelmisel nädalal Beiruti sadamas toimunud hiigelplahvatuseni, mille tagajärjel on hukkunud juba üle 200 inimese. 

Peaminister Hassan Diab teatas terve kabineti tagasiastumisest riigitelevisioonis. Enne esmaspäeva õhtust teadaannet olid päeval ministriportfellid maha pannud juba justiitsminister Marie Claude Najem ning rahandusminister Ghazi Wazni. Juba varem oli ametist lahkunud üks minister ja oma tööst loobunud ka mitu rahvasaadikut. 

Liibanoni linnade tänavatel on juba nädalaid toimunud protestid valitsuse tegutsemise vastu. Praeguseks tagasi astunud valitsust nähti saamatu ja korrumpeerununa, lisaks on riik väga sügavas majanduskriisis. 

Samuti alustati Beirutis toidupakkide jagamist nälgivale linnarahvale. 

Esmaspäeval teatati ka, et sadamas olnud hiidplahvatuse tagajärjel hukkunute arv ületab juba 200 piiri. Kuberner Marwan Abboud ütles, et kümned inimesed on ikka veel kadunud. Tegemist on võõrtöölistega, lisas kuberner, arvates, et nad hukkusid sadamas.

Doonorriigid lubasid Liibanonile anda abi 297 miljoni dollari ulatuses, kinnitades, et raha antakse rahvale, mitte valitsusele. Ainuüksi Beiruti ülesehitamiseks arvatakse kuluvat miljardeid dollareid ja sellel taustal on abisumma üsna tühine.

Eestlased aitavad! 

MTÜ Mondo kutsub Eesti inimesi üles annetama Mondo Kriisifondi, et toetada Beiruti plahvatuses kannatanud peresid. Mondo teatel oli 11. augusti seisuga neile annetuse teinud 106 inimest, summas 2932 eurot. Eestlaste annetusi kasutatakse toiduabiks. Kohapeal jagatakse kahte tüüpi toidupakke: peredele, kellel on köök ja kes saavad toitu valmistada, ning valmis eined peredele, kel puudub üldse võimalus toitu valmistada. ÜRO maailma toiduprogrammi standarditele vastav toidupakk perele, kes saab ise toitu valmistada, maksab 72 eurot. Praeguseks kogunenud annetussumma eest saab katta 40 pere kuuajase toiduvajaduse.

Annetada soovijad saavad teha ülekande Mondo Kriisifondi kontole MTÜ Mondo, EE491010220099409013, selgituseks “Beirut”. Annetusi oodatakse kuni 16. augustini.