Eesti uudised

Vahetult pärast Hiroshima tuumarünnakut ründas Jaapanit Nõukogude Liit, okupeerides suuri Jaapani alasid 

VENEMAA AJALOOLASED: just meie alistasime sõjas Jaapani! 

Hanno Ojalo, 9. august 2020 11:37
SAATUSLIK HETK: 1945. aasta 2. septembri hommik. Jaapani esindaja kirjutab Tokyo reidil USA moodsa lahingulaeva Missouri pardal keiser Hirohito nimel alla kapitulatsiooniaktile.Foto: Vida Press
Ameeriklased rõhutavad Jaapani alistumisest rääkides Hiroshimale ja Nagasakile heidetud aatomipommide šokeerivat efekti, tänapäeva Venemaa aga just Stalini 1945. aasta 7. augustil sündinud otsust Jaapanit rünnata. Tegelikult tõid keisri ja osa Jaapani poliitikuid mõistuse juurde siiski kolm asjaolu ühekorraga – aatomipommid, Stalini sõttaastumine ja Jaapani majanduse blokaadist ning õhurünnakutest tingitud kokkuvarisemine. Jaapani tee sõja lõpetamiseni kulges läbi keerukate intriigide ja kavalate kulissidetaguste manöövrite.

Ilmselt oli oluline osa ka liitlaste lubatud keisrivõimu säilitamisel ja keisri isiku puutumatusel. Seda vaatamata sellele, et mõnedel andmetel oli USA üldsus keiser Hirohito vastu küllaltki verejanuline: ägedam osa pooldas tema ülespoomist, mõõdukam aga kohtupidamist ja eluaegset vangistust mõnel üksikul saarel, nagu Napoleon Saint Helena saarel.

Edasi lugemiseks:

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee