Poliitika

Miks ei ühinenud Eestimaa Rohelised Elurikkuse ja Vabaerakonna liiduga? Züleyxa Izmailova: me ei leidnud lihtsalt ühist keelt 

Johanna-Kadri Kuusk, 6. august 2020 14:02
Eestimaa Roheliste juht Züleyxa IzmailovaFoto: Priit Simson/ Ekspress Meedia
Elurikkuse Erakond ja Eesti Vabaerakond on leibasid ühte kappi panemas ja teatasid neljapäeval, et uuele ühenderakonnale on nimeks välja valitud Eesti Tulevikuerakond, lühendiga TULE. Kahe pisierakonna konkurendi Eestimaa Rohelised juht Züleyxa Izmailova kommenteeris, et kuigi uus nimi on armas, on palju olulisem see, millise programmi nad kokku panevad.

Mais võttis Izmailova avalikult sõna, et pisierakondadel on püsima jäämiseks võimalus ühineda. „Uutel tulijatel on alati raskem kui teistel. Seda oli Elurikkusega näha, et nad moodustasid end aasta või paar tagasi ja ei suutnud end pildile tuua. Vabaerakonnaga oli samamoodi. Selleks, et neid ei ohustaks likvideerimine, pidid nad midagi ette võtma,“ selgitas ta. Kui pisierakondade liikmete hulk langeb alla 500 ohustab neid likvideerimine ja Elurikkusel kui Vabaerakonnal oli liikmeskond sellele numbrile ohtlikult lähedal.

Samal teemal

Izmailova tunnistas, et kuigi Rohelistel ei ole Elurikkuse ja Vabaerakonnaga ühinemises ametlikke läbirääkimisi olnud, on erakondade esindajad paar korda siiski kohtunud. Miks ei võinuks duo olla hoopis trio?

„Me ei leidnud lihtsalt ühist keelt. Eks sarnaseid maailmavaateid oli ikka. Elurikkusega oli meil ühiseid seisukohti keskkonnapoliitikas. Samas Vabaerakonnaga oli seda vähe. Nad on olnud pigem parempoolse vaatega erakond ja seda ka loodusressursside kasutamise küsimuses. Nad on toetanud loodusressursside intensiivset majandamist ja sellega me ei klappinud,“ selgitas Roheliste juht, kuid lisas, et ta ei taha võimalikku koostööd välistada. Kõik sõltub TULE programmist. „Selle põhjal saavad teised vaadata, kas neid kõnetab miski. Meie oleme klassikaline roheline erakond nagu paljudes tesistes Euroopa riikides. Kui me leiame selle loodava erakonna programmiga ühisosa, siis oleme koostööks avatud,“ kinnitas Izmailova.

Roheliste juhi sõnul on äärmiselt huvitav see, milline hakkab välja nägema TULE juhtimine. „Ma isiklikult tahaks teada, kuidas nad lahendavad selle juhtkonna küsimuse. Siiani on Elurikkus olnud sellise süsteemiga, et iga poole aasta tagant valitakse erakonnale uus juht, mis ei ole minu arvates üldse jätkusuutlik. Kui nad end tegid, siis nad väitsid ka, et nad on erakond, mis ei ole tegelikult erakond. Kas nad on valmis seda seisukohta muutma?“

Elurikkuse Erakonna ja Eesti Vabaerakonna ühine üldkogude toimumise aeg on planeeritud 20. augustiks Tartusse, aga kuna ülikoolilinnas on puhkenud viirusepuhang, siis on võimalik, et tekib vajadus üritus mõnes muus linnas läbi viia.

Samal teemal

06.07.2020
Uue ühenderakonna nimeks saab Eesti Tulevikuerakond
27.04.2020
Züleyxa Izmailova: pisierakonnad hakkavad likvideerimise vältimiseks ühinema
19.00.2020
Vabaerakond kaalub liitumist mõne teise erakonnaga